Artykuł: Co się kryje za ceną materiału?

Co się kryje za ceną materiału?

Kupując materiały budowlane dużą uwagę zwracamy na ich cenę, czy zawsze musimy za wybrany materiał musimy zapłacić dużo – jakie są wyznaczniki ceny materiałów?

Budowa domu ze względu na wysokie koszty tej inwestycji wymaga oszczędności. Staramy się kupić materiały w jak najlepszej cenie. Na pierwszym miejscu powinniśmy jednak postawić na jakość oraz zachowanie materiału podczas użytkowania.

Koszty produkcji

Cena materiałów budowlanych najczęściej odzwierciedla jakość wyrobów. Im produkt jest droższy, tym ma lepsze właściwości (zgodne z deklarowanymi przez producenta), wykonany jest z lepszych materiałów – słowem – jest to produkt pełnowartościowy. Za wysoką ceną kryje się bowiem drogi, precyzyjny i wymagający większej kontroli proces produkcyjny. Kupując na przykład droższą blachodachówkę, zyskujemy gwarancję lepszych parametrów oraz dłuższej trwałości.

Koszt marki, czyli jakości

Marka pełni istotną rolę – pozwala na odróżnienie wybranych produktów od produktów konkurencji. Budowana w sposób prawidłowy charakteryzuje się niezmiennymi cechami. Dlatego za markę często warto zapłacić – kupując materiały znanej marki, zyskujemy gwarancję stałych, dobrych i spełniających nasze oczekiwania parametrów technicznych.

Marka własna PSB i cobrendowa – dobra cena

Podczas zakupów produktów budowlanych w sieci składów PSB możemy zetknąć się z produktami tzw. marki własnej – w tym przypadku są to produkty sygnowane marką PSB. Ich jakości możemy być pewni, ponieważ są to materiały dostarczane składom przez ich wieloletnich, sprawdzonych dostawców. W większości dotyczy to produktów wykończeniowych i remontowych z niższej półki cenowej, sprzedawanych w sieci PSB-Mrówka oraz chemii budowlanej i akcesoriów budowlanych ze średniej półki cenowej sprzedawanych w sklepach PSB-PROFI. W składach PSB dostępne są również produkty marek cobrandowych, czyli wyprodukowanych przez producentów specjalnie z myślą o sprzedaży w danej sieci. Produkt cobrandowy jest sygnowany zarówno marką producenta, jak i marką sieci PSB.

Korzystne upusty

Nie musimy jednak od razu zakładać, że kupując tańsze materiały, inwestujemy w niepełnowartościowe produkty. Korzystna dla nas cena może wynikać z upustów, które np. z tytułu dużych zamówień dana firma handlowa wynegocjowała u producenta. Zawsze przed zakupem warto poradzić się sprzedawcy lub swojego wykonawcy, którzy dysponują fachową wiedzą.

Cena a dostępność

Cena produktów budowlanych może być uzależniona również od ich dostępności. Często zdarza się, że produkty łatwo dostępne (materiały produkowane przez okolicznych producentów) są tańsze, niż te, które trzeba sprowadzać z daleka. Jednak to także nie jest regułą. Niektórzy producenci obniżają ceny produktów, gdy mają ich nadmiar. Właściciele składów często oferują w cenach promocyjnych materiały nierotujące. Z takich okazji warto korzystać – pełnowartościowy materiał kupujemy wtedy po znacznie niższej cenie.

Uwaga na wady

Niska cena może jednak wynikać również z tego, że towar jest uszkodzony lub wadliwy, albo do jego produkcji użyto komponentów niskiej jakości. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup materiałów po promocyjnych cenach, sprawdźmy atesty, znaki jakości, gwarancję itp.

Ważny punkt odniesienia

Jeśli zamierzamy porównywać ceny materiałów ściennych, musimy ujednolicić jednostkę miary i dopiero koszt takiej jednostki używać jako składnik porównań. Najlepszą w tym przypadku jednostką jest 1 m2. Pytając więc o ceny materiałów, nie pytajmy o cenę jednej sztuki, ale o cenę 1 m2 muru.

Zdjęcia: z arch. PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także