Artykuł: Co pod schodami? Pomysły na aranżacje

Co pod schodami? Pomysły na aranżacje

Miejsce pod schodami to ciekawa przestrzeń do atrakcyjnego zagospodarowania. Jak można ją niebanalnie wykorzystać?

Czasy popularności domów czy też mieszkań o bardzo dużej powierzchni odchodzą. Dzisiaj staramy się myśleć o przestrzeni mieszkalnej bardzo ekonomicznie, co oznacza racjonalne wykorzystanie miejsca, a nie to, że na czasie są ciasne wnętrza. Takiemu myśleniu o przestrzeni służy między innymi tworzenie stref otwartych, w które wpisane są także schody. Miejsce pod schodami do niedawna było zazwyczaj niezagospodarowane. Dzisiaj jednak nie brakuje ciekawych pomysłów na jego aranżacje. By zrealizować większość tego typu projektów, bieg schodów powinien być prosty, mogą to być również konstrukcje zabiegowe. Ważne jest również, by stopnie wsparte były co najmniej z jednej strony na ścianie.

Pomieszczenie gospodarcze pod schodami

Jeśli konstrukcja schodów na to pozwala, warto wykorzystać miejsce pod schodami na niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Można tam przechowywać choćby środki czystości, a także mop, szczotki oraz odkurzacz. To także dobre miejsce na sprzęt sportowy czy walizki. Ścianę zamykającą nasz schowek najlepiej wykonać z płyt gipsowo-kartonowych zamontowanych na lekkim stelażu aluminiowym lub drewnianym. Drzwi nie muszą mieć typowej szerokości – w tym miejscu sprawdzą się również węższe skrzydła (wystarczą takie o szerokości 70 cm). Nie muszą być również bardzo szczelne, sprawdzą się przesuwne czy też wahadłowe, co ułatwi aranżację – takie skrzydła nie będą potrzebowały miejsca przy otwieraniu pomieszczenia gospodarczego. Warto by były dyskretne, dlatego ich kolorystyka powinna być zgrana z barwą ściany, w którą zostały wbudowane.

Schowek pod schodami

Prosty bieg schodów sprawia również, że miejsce pod schodami będzie idealne na niewielką szafę lub wygodne szuflady. Jeśli schody są usytuowane na granicy strefy wejściowej i salonu, może to być dobre miejsce na buty i ubrania wierzchnie. Usytuowanie schowka pod schodami w otwartym salonie lub na granicy kuchni i pokoju dziennego pozwoli go wykorzystać na bieliznę stołową, zastawę lub nawet kuchenne przybory. Jeśli decydujemy się na montaż szuflad, pamiętajmy, że ich wysokość musi być zbliżona do wysokości stopni, z reguły nie przekracza ona 17 cm. Można też w jednej zabudowie połączyć szafę wyposażoną w drzwi rozwieralne lub przesuwne z szufladami.

Miejsce pod schodami na regał

Innym godnym rozważenia pomysłem jest wykonanie pod biegiem schodów regału na książki. Zwróćmy uwagę na głębokość półek. By ustawić nasze woluminy, półki nie mogą być płytsze niż 30 cm. Regał można wykonać z różnego rodzaju płyt meblowych, np. MDF. Dobrym pomysłem do wnętrz w stylu industrialnym lub minimalistycznym będzie także wykorzystanie konstrukcji metalowych i dobranie do nich półki z płyty OSB. Bardzo szlachetnie będzie wyglądał regał z pełnego drewna. Warto zastosować kontrastową ze schodami kolorystykę naszego mebla. Dzięki temu nie tylko podkreślimy jego formę, ale też sprawimy, że schody w połączeniu z meblem nie będą wydawać się zbyt monumentalne.


Kącik wypoczynkowy lub do pracy

Miejsce pod schodami to także doskonała przestrzeń na zaaranżowanie przytulnego, komfortowego kącika wypoczynkowego. Częściowo zamknięta powierzchnia predestynuje do ustawienia w niej niewielkiej sofy lub komfortowego fotela. Można także zorganizować tam niewielki kącik do pracy – kameralna przestrzeń będzie idealna na niewielkie biurko, przy którym będziemy mogli opłacić rachunki, wypełnić PIT czy też zrobić zakupy w internecie. Istotne będzie wcześniejsze doprowadzenie pod schody instalacji oświetleniowej lub choćby gniazdka elektrycznego. Umożliwi nam to montaż kinkietów lub ustawienie lampy stojącej albo stołowej.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!