Artykuł: Co oprócz wełny i styropianu – najcieplejsze materiały termoizolacyjne

Co oprócz wełny i styropianu – najcieplejsze materiały termoizolacyjne

Ocieplając dom, inwestorzy pod uwagę najczęściej biorą dwa tradycyjne materiały – wełnę lub styropian. Wełną ocieplają dach, natomiast styropianem ściany zewnętrzne. Nic dziwnego, ponieważ materiały te są łatwe w montażu i stosunkowo tanie. Jednak nie są jedynie. Na rynku dostępne są również inne produkty, które pozwolą nam dobrze zaizolować dom.  

Polistyren ekstrudowany XPS

Bardzo często porównywany jest ze styropianem, jednak proces jego wytwarzania jest bardziej skomplikowany. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego są twarde, mają świetną izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,029-0,034 W/(m·K)) , nie chłoną wody (chłonność wody 0,01%) oraz są ognioodporne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie. XPS jest dość drogi – dwukrotnie przewyższa cenę styropianu. Jednak warto ponieść te koszty, gdyż jest to materiał z najwyższej półki. Polistyren ekstrudowany można wykorzystać do izolacji ścian zewnętrznych, dachów, a także ścian ścian piwnicznych i fundamentów. Bardzo niska masa płyt oraz odpowiednia sztywność powodują, że prace ociepleniowe przebiegają szybko i łatwo.

Płyty poliuretanowe

To produkt o właściwościach zbliżonych do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną – ich współczynnik ciepła wynosi nawet 0,028 W/(m·K). Można go więc układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe są sztywne, wytrzymałe na ściskanie, a przy tym lekkie (1 m3 waży 30 kg). Charakteryzują się niewielką nasiąkliwością – poniżej 0,5%. Płytami można ocieplać podłogi, dachy płaskie, strome, poddasza, tarasy, ściany zewnętrzne czy fundamentowe. 

Pianka PUR

Pianka natryskiwana na powierzchnię natychmiast pęcznieje i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża i „wciskając” we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się (filcowania). W ten sposób uzyskujemy konstrukcję monolityczną, podnoszącą w znacznym stopniu wytrzymałość. Piankę można natryskiwać na powierzchnie stalowe, drewniane i betonowe. Dzięki niej możemy doskonale ocieplić dom, zatrzymać kondensację powietrza oraz uszczelnić ściany i dach. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji i stanowi wygłuszenie. Pianka nie nasiąka wodą, jest świetną izolacją cieplną – współczynnik przewodzenia ciepła λ pianki PUR wynosi 0,020-0,023 W/(m·K). Natryskowa pianka poliuretanowa stosowana do izolacji domu pozwala zaoszczędzić do 40% na rachunkach za energię potrzebną zimą do ogrzewania budynków. 

Maty polietylenowe

Produkowane są z pianki polietylenowej zbudowanej z zamkniętych komórek, dzięki czemu nie chłoną wody i zapobiegają przenikaniu pary wodnej. Maty polietylenowe chronią przed hałasem, są odporne na działanie substancji chemicznych, a także ataki insektów czy gryzoni. Można je dociążać płytami lub stosować bezpośrednio pod wylewki. Ich współczynnik przewodzenie ciepła wynosi 0,035-0,042 W/(m·K). Niestety płyty nie są odporne na promieniowanie UV.

Korek

Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (λ wynosi 0,037-0,040 W/(m·K)), akustyczne (potrafi pochłonąć 30-70% dźwięków o częstotliwości 400-4000 Hz), jest trudno zapalny oraz odporny na wilgoć, pleśń i gryzonie. Ponadto praktycznie się nie starzeje – nawet niekonserwowany nie traci swoich właściwości. Płyty z korka można samodzielnie montować i obrabiać, natomiast układanie granulatu należy powierzyć profesjonalnej firmie, gdyż niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Korek dostępny jest jako samodzielny materiał izolacyjny lub element systemu dociepleń. Jednak jest to materiał mało popularny ze względu na dość wysoką cenę. 

Maty termoizolacyjne

To jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie izolacji termicznej. Budowa mat jest warstwowa. Wykonane są one z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest folia bąbelkowa lub specjalna włóknina. Mają bardzo wysoką izolacyjność termiczną, a wykonana z nich warstwa ociepleniowa może być bardzo cienka (1-2 cm), a przez to i lekka. Maty termoizolacyjne stosuje się głównie do ocieplania podkrokwiowego, często w połączeniu z ociepleniem międzykrokwiowym wykonanym z innego materiału. Montaż maty termoizolacyjnej, tak jak w przypadku każdej folii, przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Płyty drzewno-magnezytowe

Wykonane są z wełny drzewnej związanej spoiwem magnezytowym. Płyty ocieplają i jednocześnie tworzą stabilny podkład pod wykończenie tradycyjnym tynkiem. Montuje się je między i pod krokwiami, więc nieco obniżają poddasze. Płyty drzewno-magnezytowe są też ciężkie i wymagają solidnej więźby. Zapewniają za to dobrą izolacyjność akustyczną.

Aerożel – izolacja z tlenku krzemu.

Zol krzemianowy zostaje skondensowany do postaci żelu, a następnie utwardzony. Do sprzedaży trafia pod postacią płyt, granulatu lub mat. Aerożel jest lekki, bardzo porowaty (nawet do 99%), jego gęstość waha się w granicach od 2 do 143 kg/m3, mimo to jest bardzo wytrzymały na ściskanie. Ten materiał ociepleniowy ma rekordowo niski współczynnik przewodzenia ciepła – od 0,012 do 0,030 W/(m·K). Ponadto znakomicie tłumi dźwięki.

Zdjęcia: Alufox, Austrotherm, Baumit, Hollbud, Isoproper, PurPiana, Recictel

Czytaj także