Artykuł: Ocieplenie dachu stromego – oszczędności i komfort

Ocieplenie dachu stromego – oszczędności i komfort

Dach jest jedną z przegród zewnętrznych, przez które ucieczka ciepła z wnętrza domu może być bardzo duża – straty ciepła mogą wynieść nawet 25% wszystkich strat. Dzisiaj, gdy koszty eksploatacji domu stanowią poważną pozycję w budżecie domowym, ciepły dach jest dobrą inwestycją na przyszłość.

Odpowiednie ocieplenie połaci dachu zapobiega ucieczce ciepła, co przynosi oszczędności na kosztach ogrzewania. Gdy pod połaciami znajduje się również część mieszkalna domu, właściwie ocieplony dach będzie gwarancją, że latem poddasze nie będzie przegrzane. Dobrze wykonana termoizolacja dachu zapobiega również gromadzeniu się wilgoci, której efektem może być zagrzybienie drewnianej konstrukcji więźby oraz obniżenie jej właściwości konstrukcyjnych. Ciepły dach jest więc warunkiem nie tylko oszczędnego gospodarowania energią, ale także trwałości budynku oraz komfortu życia mieszkańców.

Ciepły dach w zgodzie z przepisami

Parametry ocieplenia przegród zewnętrznych, w tym również dachu, określają  przepisy, które możemy znaleźć w „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Minimalny standard cieplny dachu określa współczynnik przenikania ciepła U obliczony dla całej połaci dachu. Współczynnik U dla dachu od 2017 roku wynosi 0,18 W/(m2·K), w 2021 roku ma osiągnąć 0,15 W/(m2·K). Stosowanie więc przez inwestorów lepszego ocielenia niż wymagają tego przepisy było działaniem racjonalnym – wybudowany wówczas w lepszym standardzie dom ma szanse dogonić przepisy. 

Ciepły dach z dobrych materiałów

Do ocieplenia dachów spadzistych tradycyjnie stosuje się przede wszystkim płyty lub maty z wełny mineralnej o dużej sprężystości i małym ciężarze objętościowym. Do izolowania dachów spadzistych można też używać płyt ze sprężystego styropianu lub specjalnych sztywnych płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jednak coraz więcej inwestorów sięga po nowoczesne materiały izolacyjne o ponadstandardowych parametrach, które zapewniają ciepły dach. Na rynku są płyty izolacyjne, które można montować nakrokwiowo, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania mostków termicznych i nie zmniejszając kubatury poddasza. Są też specjalne płyty przeznaczone do układania od wewnątrz (do spodniej części krokwi, pomiędzy którymi umieszczono inny izolator).

Grubość standardowego ocieplenia zapewniająca przepisowy współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 20 cm. Jeśli zastosujemy ocieplenie o grubości 30 cm, to przy materiale o dobrych właściwościach termoizolacyjnych współczynnik U może spaść nawet do 0,14 W/(m2·K). Materiałem polecanym do domów energooszczędnych i pasywnych są sztywne płyty z pianki poliuretanowej PIR, które taki współczynnik zapewniają już przy grubości 16 cm. Warto jednak pamiętać, że na uzyskanie niskiego współczynnika U dachu wpływa też dokładność montażu ocieplenia – rozważnym działaniem jest więc również wybór dobrych fachowców.   

Odpowiedni układ warstw w ciepłym dachu

Ocieplony dach jest wielowarstwową konstrukcją, na którą składają się pokrycie właściwe, izolacja wiatrochronna, izolacja termiczna oraz izolacja paroszczelna. Wszystkie warstwy powinny być tak skonstruowane, aby umożliwiały odprowadzenie wody z termoizolacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ wilgoć w izolacji termicznej obniży jej parametry termoizolacyjne. Wilgoć tę odprowadzamy dzięki zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wiatro- i termoizolacją lub też zastosowaniu folii paroprzepuszczalnej układanej bezpośrednio na termoizolacji. Folie dachowe (folie wstępnego krycia, w skrócie FWK) chronią przed infiltracją wody opadowej i umożliwiają odparowanie wilgoci z termoizolacji na zewnątrz. Folie paroszczelne chronią izolację termiczną przed wnikaniem w nią pary wodnej powstającej podczas eksploatacji domu. Produkowane są jako jedno- lub kilkuwarstwowe. 

Szczególną cechę mają folie wzmacniane włókniną, bowiem wchłaniają wilgoć, a następnie odparowują ją przy wyższej temperaturze powietrza. Powinno się stosować folie zbrojone, które pomiędzy warstwami tworzywa mają zatopioną siatkę z mocnego polipropylenu. Są one odporne na rozerwanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

zdjęcia: AdobeStock, Isover, Izoproper, Knauf, Monier Braas

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!