Artykuł: Chłodzenie domu pompą ciepła – alternatywa dla klimatyzacji

Chłodzenie domu pompą ciepła – alternatywa dla klimatyzacji

Pompa ciepła to energooszczędne i ekologiczne urządzanie wykorzystywane w nowoczesnych budynkach na potrzeby ogrzewania wnętrz i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. To jednak nie wszystko. Pompę ciepła można z powodzeniem wykorzystać latem również do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach domu.

Lato w naszym klimacie nie należy do najdłuższych, jednak co roku fala upałów zalewa również nasz kraj. Z tego względu klimatyzatory stają się stałym elementem wyposażenia wnętrz nowoczesnych domów. Niestety urządzenia te mogą generować dość wysokie koszty energii elektrycznej. Jeśli dom ogrzewany jest pompą ciepła, może ona stać się alternatywą dla klimatyzatorów i chłodzić dom bez ponoszenia dużych wydatków na zakup i montaż klimatyzatorów, np. korzystając z niskiej temperatury gruntu (tzw. chłodzenie naturalne) lub przełączają się na tryb chłodzenia (chłodzenie aktywne).

Naturalne chłodzenie pompą ciepła

Ten sposób chłodzenia wnętrz realizowany jest przez gruntowe pompy ciepła oraz korzystające z wód gruntowych. Aby możliwe było wykorzystanie niskiej temperatury gruntu czy wody na potrzeby chłodzenia pomieszczeń konieczne jest uzupełnienie instalacji o kilka dodatkowych elementów (m.in. wymiennik czy odpowiedni zawór).

Zasada działania naturalnego chłodzenia w skrócie wygląda w następujący sposób: przepływająca przez umieszczony w gruncie wymiennik solanka o temperaturze 5-12°C transportowana jest do wymiennika ciepła. Uruchomia się pompa obiegu chłodzenia ogrzewania podłogowego, z którym współpracuje pompa ciepła. Woda z instalacji przepływając przez wymiennik ciepła zostaje ochłodzona. Następnie przez instalację ogrzewania podłogowego odbiera ciepło z chłodzonych pomieszczeń. Ogrzana solanka przepływając przez wymiennik gruntowy oddaje mu ciepło i ochładza się ponownie. Pod koniec lata, kiedy grunt zgromadzi dużo energii cieplnej jego moc chłodnicza może się obniżyć.

Aktywne chłodzenie pompą ciepła

Ten sposób chłodzenia pomieszczeń może być realizowany zarówno przez pompy ciepła pobierających ciepło z gruntu, wody gruntowej, jak i powietrza atmosferycznego. W tym przypadku pompa ciepła działa w odwrócony sposób – obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony, a więc zmienia się kierunek przepływu ciepła. Pompa ciepła odbiera energię z budynku i oddaje ją do otoczenia. Moc chłodnicza sprężarkowych pomp ciepła jest nieco mniejsza od mocy grzewczej. Wynika to z faktu, że również w trybie chłodzenia, podczas pracy sprężarki, wytwarzane jest ciepło, które osłabia moc chłodniczą. Przy przełączeniu urządzenia w tryb chłodzenia aktywnego pracuje również sprężarka pompy ciepła, co podnosi nieco koszty eksploatacji pompy w lecie.

źródło: kotly.pl
zdjęcia: Vaillant, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!