Artykuł: Cersanit - ceramika sanitarna w nowoczesnej łazience

Cersanit - ceramika sanitarna w nowoczesnej łazience

Projektując łazienkę musimy się zastanowić, jakie ma spełniać potrzeby. Osoby starsze, czy niepełnosprawne oczekują innych rozwiązań niż dla rodziny z dziećmi. Kto lubi wieczorne wylegiwanie się w wannie, inaczej skonfiguruje wyposażenie od lubiących orzeźwiające chłodne prysznice poranne. Należy również wziąć pod uwagę wybór umywalek, WC czy baterii, ponieważ różne modele są odmiennie montowane. 

UMYWALKI - jaką wybrać

Wybierając umywalkę warto również zwrócić uwagę na jej kształt, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Optymalny jest kształt opływowy, który ułatwia spływanie wody, minimalizuje odkładanie się kamienia w załamaniach wewnątrz umywalki oraz ułatwia jej czyszczenie. Aby korzystanie z umywalki było wygodne i nie sprawiało trudności, musi być ona dopasowana swoim rozmiarem do gabarytów łazienki – stąd tak wiele dostępnych formatów i rozmiarów na rynku. Najbardziej standardowe rozmiary mieszczą się w przedziale 50-60 cm, ale są też produkty przygotowane specjalnie z myślą o bardzo małych łazienkach – ich szerokość to tylko 35 cm. Do dużych łazienek warto wybrać umywalki w większych rozmiarach: 80 i 90 cm. Odległość od innych elementów (np. ścian bocznych) powinna wynosić co najmniej 20 cm. Bezpośrednio przed umywalką warto zostawić ok. 70 cm wolnej przestrzeni.

.

TOALETA - jaką zamontować

W nowoczesnych projektach łazienek coraz częściej stosuje się rozwiązania podwieszanej ceramiki sanitarnej. W ten sposób rozplanowana przestrzeń łazienkowa sprawia wrażenie lekkiej i harmonijnej, a także gwarantuje zdecydowanie większy komfort utrzymywania jej w czystości. Ukryty zbiornik spłuczki podnosi walory estetyczne łazienki. Ten funkcjonalny system sprawdza się w przypadku montażu misek WC czy bidetów. Stelaże podtynkowe, ukrywają w zabudowie całą instalację - widoczna pozostaje jedynie sama ceramika oraz przyciski spłukujące. Ta oszczędność miejsca nie wpływa jednak na wytrzymałość systemu – właściwie zamontowana konstrukcja jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet do 400 kilogramów, gwarantując przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Stelaże podtynkowe różnią się wymiarami, wagą, a także pojemnością zbiornika. Ostatni parametr definiuje możliwości regulacji ilości spuszczanej wody – można wykorzystać pełną jego pojemność, bądź połowę. Niektóre stelaże ustawione na system 4/2 litra, pozwalają na jeszcze większą oszczędność wody w stosunku do systemu 6/3 litra.

Miska podwieszana zajmuje standardowo ok. 40 cm szerokości i 55 cm długości. Na stelaż podtynkowy, umieszczony za miską, trzeba dodatkowo przeznaczyć 35 - 50 cm szerokości i 10-25 cm długości. Ważne jest aby zwrócić uwagę, czy stelaż podtynkowy posiada funkcję oszczędnego dwustopniowego spłukiwania wody. 

Wolnoopadająca deska sedesowa. Wolne i bezgłośnie opadanie deski zapewnia system amortyzacji, który zmniejsza jednocześnie ryzyko uszkodzenia ceramiki czy samej deski. Nie bez znaczenia jest także czynnik związany z bezpieczeństwem, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci – dzięki spowolnionemu opadaniu znacząco zmniejsza się ryzyko bolesnego przytrzaśnięcia palców.

Stelaż podtynkowy HI-TEC z możliwością regulacji spłukiwania 2/4l i 3/6 l to nowoczesne rozwiązania toalet. Dzięki ich użyciu większość armatury pozostaje niewidoczna, a korzystający z WC używają tylko wygodnego przycisku spłukiwania. Pozwala to na większą elegancję toalety. Utracichy – tylko 22 Db, wyposażony w zawory z technologią "oszczędzania wody”. Możliwość montażu stelaża na nierównej ścianie i w narożniku pomieszczenia. Wysokość stelaża regulowana w zakresie 1120-1290 mm, głębokość regulowana w zakresie 155-235 mm. Cersanit udziela 15 lat gwarancji na ramę, 10 lat na zbiornik, 3 lata na zawory, wężyki i części plastikowe.  

Przycisk spłukujący. Przed wyborem wzoru przyciski należy upewnić się, czy pasuje do wbudowanego stelaża. Do kompletowania ze stelażem HI-TEC przeznaczone są przyciski serii Blick, Cube i Tear w kolorach białym, chromowanym lub czarnym.

.

Jak poprawnie zamontować stelaż i miskę ustępową

  1. Stelaż przystawiamy do ściany i regulujemy jego wysokość wysuwając nóżki montażowe oraz odległość do ściany tak, aby z tyłu stelaża swobodnie zmieściło się przyłącze kanalizacyjne. Mocujemy do stelaża śruby montażowe i wspornik ścienny. Wywiercamy otwory i przykręcamy stelaż do ściany i podłogi.
  2. Wykonujemy przyłącze wodne i kanalizacyjne. Zamykamy zawór odcinający i otwieramy dopływ wody sprawdzając szczelność instalacji. Zawieszamy miskę spuszczamy wodę, aby sprawdzić przyłącze kanalizacyjne. Jeśli wszystkie połączenia są szczelne, zdejmujemy miskę i w miejscach przyłączy mocujemy zaślepki, a w miejscu przycisku spłukującego element styropianowy. Zabudowujemy stelaż.
  3. Na gotową glazurę możemy zamocować miskę. Zakładamy na nią przycięte odpowiednio sztucery przyłączy wody i odpływu kanalizacji. Mocujemy na ścianę podkładkę wygłuszającą i przykręcamy miskę do ściany. Po docięciu podkładki silikonujemy szczelinę.

Technologia CleanOn gwarantuje czystość

Z toalety korzystają wszyscy domownicy, często wiele razy dziennie. Każdy kto dba o czystość w łazience zna trudy związane z utrzymaniem higieny w standardowych miskach WC. Dolna krawędź toalety to ulubione miejsce wszelkich zabrudzeń, bakterii i grzybów a przecież lubimy kiedy jest lśniąca, czysta i bezpieczna dla domowników. Spłukiwana woda nie zawsze docierała pod krawędzie, a czyszczenie ich silnymi detergentami często było nieskuteczne, bo powodowało namnażanie się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Bezkołnierzowe miski ustępowej CleanOn to efektywny system spłukiwania wody w toalecie. Wypływająca z dużą siłą woda dokładnie myje całą powierzchnię muszli, zostawiając ją za każdym razem czystą i świeżą. Brak kołnierza oznacza brak miejsca na brud, bakterie i zarazki. 

.

Marka Cersanit jest liderem kom­pleksowego wyposażenia łazienek dlatego obok ceramiki łazienkowej oferuje szeroką gamę płytek wanien, kabin, mebli łazienkowych i płytek ceramicz­nych, które pozwalają nam skomponować naszą łazienkę wg indywidualnych gustów i potrzeb.

Oto kilka propozycji aranżacyjnych.

Czytaj także