Artykuł: Produkty ceramiczne LODE - dom na pokolenia

Produkty ceramiczne LODE - dom na pokolenia

Firma Lode to producent ceramiki budowlanej, która obejmuje produkty takie jak: cegła klinkierowa  elewacyjna, cegła budowlana, cegła profilowana (kształtki klinkierowe), elementy małej architektury oraz pustaki ceramiczne Keraterm. W ofercie produktowej Lode znajdują  się zarówno cegły klinkierowe pełne jak i drążone. Cegła klinkierowa Lode dostępna jest w szerokiej palecie kolorów (czerwony, brązowy, żółty)  oraz barwienia (antracyt, odcienie czerwieni oraz szarości) oraz  różnych fakturach lica (gładkie, drapane, ryflowane, łupane) . Lode to także cegły ręcznie formowane głownie dedykowane do renowacji starych obiektów lub nadania nowej elewacji gotyckiego smaku.   Ceramika budowlana Lode oferowana jest w różnych wymiarach oraz różnych parametrach technicznych. Wybrane produkty z grupy ceramiki budowlanej Lode posiadają także Atesty akustyczne AQ. Cegły klinkierowe Lode dzięki wysokim parametrom technicznym oraz uzyskanemu Certyfikatowi 2+, sygnowane są mianem produktów klasy Premium. 

Oferta produktowa Lode oraz Lode Premium obejmuje aż cztery segmenty aplikacyjne: 

 • elewacje
 • konstrukcje
 • mała architektura (ogrodzenia)
 • produkty komplementarne

W ofercie produktowej Lode oraz Lode Premium znajduje się zarówno cegła pełna jak i cegła drążona o różnych fakturach lica (gładkie, drapane, ryflowane, łupane) oraz w szerokiej palecie kolorów (czerwony, brązowy, żółty) oraz barwień (antracyt, odcienie czerwieni oraz szarości). Lode to także cegły ręcznie formowane głownie dedykowane do renowacji starych obiektów lub nadania nowej elewacji gotyckiego smaku.

Przykładowe wzory cegieł i płytek klinkierowych LODE

Cegła klinkierowa w ścianie trójwarstwowej

Cegły elewacyjne Lode przeznaczone są do stosowania w fasadach budynków, a fasada wykonana z cegieł nadaje budynkowi wytwornego i solidnego wyglądu. Tak samo dobrze wpasowuje się ona w spokojny krajobraz wiejski, jak i dynamiczny krajobraz miejski. Fasada z cegieł elewacyjnych jest długowieczna i nie trzeba jej odnawiać. Cegły elewacyjne Lode są naturalne, ekologiczne, długowieczne, wytrzymałe i ogniotrwałe. Wyprodukowane są ze składników najwyższej jakości, bez dodatku sztucznych barwników (cegła czerwona). Tajemnica niepowtarzalnej jakości i ciemnoczerwonej barwy tych produktów tkwi w unikalnej glinie, wykorzystanej przy ich produkcji. Fabryka korzysta ze złoża pochodzącego z ery paleozoicznej, z okresu dewonu (sprzed 300 mln. lat). Naturalne składniki użyte do wyrobu cegieł (wyłącznie piasek i czysta od zanieczyszczeń glina) zapewniają produktom Lode trwałą barwę i odporność na szkodliwe działania warunków atmosferycznych na dziesiątki lat. Ciekawy kolor tych cegieł sprawia, ze doskonale komponują się z takimi materiałami, jak: drewno, szkło, aluminium, PCV. Doskonale nadają się także do aranżacji wnętrz.

Cegły elewacyjne występują w ścianach trójwarstwowych, które umożliwiają kształtowanie ciekawej fasady z architektonicznymi detalami. Taka ściana jest najtrwalsza i mało wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Składa się warstwy nośnej decydującej o stabilności domu, warstwy izolacji cieplnej gwarantującej komfort użytkowania oraz warstwy osłonowej stanowiącej barierę chroniącą izolację oraz dom przed czynnikami atmosferycznymi, którą muruje się zazwyczaj z cegieł klinkierowych powiązanych z nośną za pomocą kotew. Pomiędzy warstwą izolacyjna z wełny mineralnej a osłonową należy pozostawić 3-4 cm pustki wentylacyjnej dla odparowywanie wilgoci wnikającej w izolację w wyniku kondensacji pary wodnej.  Spód szczeliny oddzielającej warstwę zewnętrzną od wewnętrznej powinien znajdować się nie niżej niż 300 mm nad terenem. Od tego miejsca lub od spodu pośredniej podpory warstwy zewnętrznej ściany należy prowadzić szczelinę w sposób nieprzerwany, aż po dach lub do spodu podpory pośredniej.  U dołu warstwy zewnętrznej należy wykonać fartuch z materiału wodochronnego, a w warstwie zewnętrznej pozostawić otwory osiatkowane lub osłonięte kratką, którymi woda może spływać z fartucha na zewnątrz. Warstwę zewnętrzną ściany szczelinowej należy łączyć z warstwą wewnętrzną za pomocą kotew wykonanych ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, galwanizowanej lub mającej inne zabezpieczenie antykorozyjne.

10 zasad wykonania elewacji klinkierowej

Murowanie z cegieł licowych wymaga szczególnej staranności i przestrzegania zasad dobrej sztuki budowlanej. Jeden z najpełniejszych na rynku programów murarskich zapraw do klinkieru, której podstawą są cztery rodzaje zapraw, dedykowanych do różnych nasiąkliwości cegieł oferuje firma Quick-Mix. Program zapraw murarskich z trasem reńskim Tubag jest wsparty ponad 60-letnim doświadczeniem i ciągłymi pracami rozwojowo- badawczymi. Bogata kolorystyka: 16 kolorów zapraw i spoin, specjalnie dobrane kru - szywo oraz optymalna ilość wody zarobowej umożliwia murowanie bez wykwitów. Zaprawy V.O.R. zapewniają dużą szczelność i trwałość wiązania, przy wysokiej paroprzepuszczalności muru. Wysokospecjalizowane zaprawy quick-mix obniżają koszty, ułatwiają pracę oraz minimalizują ryzyko występowania wykwitów i przebarwień dzięki zawartości reńskiego trasu Tubag. Dzięki krzemionce zawartej w trasie Tubag, zaprawa zyskuje optymalne cechy hydrauliczne –wolne wapno, przyczyna wyługowań jest wiązane już w trakcie twardnienia w krystaliczny, niezwykle trwały, odporny na kwaśne środowisko krzemian. Dzięki temu spoina jest m.in. odporna na agresywny wpływ środowiska. Firma Quick-Mix z myślą o wykonawcach, inwestorach czy inspektorach nadzoru stworzyła 10 zasad dobrego murowania. Te zasady pozwalają pomóc uniknąć nie pożądanych skutków wynikłych z braku ich przestrzegania. 

 1. Dobierz właściwy rodzaj zaprawy w odniesieniu do nasiąkliwości cegły. 
 2. Zabezpiecz cegły, z których będziesz murował, przed zawilgoceniem. 
 3. Przygotowując zaprawę, stosuj się ściśle do instrukcji stosowania. 
 4. Nie dodawaj do zaprawy żadnych dodatków ani domieszek. 
 5. Pamiętaj o właściwym wykonaniu izolacji poziomej – zabezpieczy ona wznoszony element przed podciąganiem wilgoci. 
 6. Prowadź prace w optymalnych warunkach (od +5°C do +30°C), przerywając je natychmiast w razie wystąpienia opadów atmosferycznych. 
 7. Gotowa spoina powinna być zlicowana z cegłą w sposób uniemożliwiający zaleganie wody, lodu i śniegu. 
 8. Murując i fugując w jednym cyklu – pamiętaj, że profilowanie fugi powinno nastąpić we właściwym momencie (pomoże Ci w tym tzw. test kciuka). Murując i fugując w osobnych cyklach, podczas murowania pozostaw na spoinę przestrzeń o głębokości min. 1,5 cm. 
 9. W należyty sposób zagęszczaj spoinę w narożach. 
 10. Przerywając prace, zawsze pozostaw murowany element zabezpieczony przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem, okrywając go folią. Pamiętaj jednak, aby folia umożliwiała swobodną wentylację murowanego elementu. Po zakończeniu prac chroń w podobny sposób gotowy element co najmniej 28 dni.

Kolor cegły powstaje w czasie wypalania gliny. W zależności od barwy samego surowca oraz regulacji procesów produkcji, cegłom nadaje się pożądany kolor i fakturę lica. Różnice w składzie chemicznym gliny mogą powodować drobne rozbieżności w ubarwieniu kolejnych partii. Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Aby na elewacji osiągnąć przyjemną dla oka barwę należy cegły mieszać z kilku partii dostawy. Wznosząc elewację należy wznosić ze szczególną starannością w okolicach nadproży i podokienników, ponieważ tu dochodzi do strat ciepła wynikających z przerwania ciągłość izolacji w otworach drzwiowych i okiennych. Fugowanie ściany należy rozpocząć po 3-4 tygodniach od zakończenia prac murarskich. 

.

Cegła klinkierowa we wnętrzach

Cegły i płytki klinkierowe są doskonałym materiałem wykończeniowym do aranżacji wnętrz. Pozwalają nadać im indywidualnego charakteru począwszy od tradycyjnego wiejskiego z cegłą postarzaną, poprzez chłodny styl skandynawski z cegłą bieloną, po nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym imitującym adaptowany magazyn czy lofty. Do wykończenia narożników dostępne są płytki kątowe. Technologia wytwarzania sprawia, że trudno jest osiągnąć idealną powtarzalność koloru, ale w przypadku imitowania cegły prawdziwej to zaleta, ponieważ ściana nie wygląda wówczas jak pokryta fototapetą. Dzięki tym cechom ściana idealnie naśladuje ceglany mur. Jako materiał dekoracyjny cechuje się nieporównanie dużą trwałością, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ogień. W efekcie sprawdzi się w trudnych warunkach takich jak łazienka czy kuchnia. Po ułożeniem ich w tych pomieszczeniach konieczna jest ich impregnacja. Dobrze zaimpregnowana nie brudzi się, a w powierzchnię nie wnika brud i kurz. Dzięki temu, że cegła jest doskonałym akumulatorem ciepło zimą właściwości cegły pozwalają zachować cenne ciepło. Ta właściwość wiąże się również z powolnym nagrzewaniem się cegły, więc latem w domu panuje przyjemny chłód. Wypalana glina jest dobrym izolatorem akustycznym i sprawdza się w pomieszczeniach wychodzących na ruchliwą ulicę, a jako materiał pochodzenia naturalnego wpływa na dobry mikroklimat w pokojach i przez to poprawia nasze samopoczucie. 

Pustaki ceramiczne KERATERM 

Pustaki ceramiczne Keraterm  jest produktem ekologicznie czystym,  wykonanym wyłącznie z naturalnych materiałów (100% naturalny). Dedykowane są  do wznoszenia ścian konstrukcyjnych oraz działowych w budownictwie mieszkaniowym (parterowych domkach jednorodzinnych oraz wielopiętrowych budynkach mieszkalnych). Pustaki Keraterm  są trwałe, posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne,  wysoką nośność; są odporne na ogień, oraz przyjazne środowisku, a zatem są doskonałym materiałem budowlanym.  Ściany Keraterm oddychają. W czasie upałów utrzymują w mieszkaniu przyjemny chłód, gdy jednak temperatura na zewnątrz szybko spada, ciepło w domu jest utrzymywane przez dłuższy czas. Struktura pustaków Keraterm  naturalnie reguluje poziom wilgotności, nie dopuszczając do zawilgocenia.  Dzięki czemu  budynki wzniesione z pustaków ceramicznych są zdrowe i posiadają właściwy mikroklimat.

 

Trwałość. Wytrzymałość na ściskanie 12 MPa sprawia, że materiał doskonale nadaje się do budowy domów jednorodzinnych jak również budynków wielopiętrowych

Izolacja dźwiękowa. Struktura pustaka przypominająca strukturę plastra miodu sprawia iż doskonale tłumi dziewki. Dlatego też pustaki Keraterm są nie tylko popularne w budownictwie mieszkaniowym, ale także w budownictwie publicznym (np. kiedy jeden budynek wykorzystywany będzie jednocześnie jako kręgielnia oraz kino).

Przewodność cieplna. Domy z Keraterm utrzymują ciepło. Ze względu na strukturę materiału, wahania temperatury w pomieszczeniu są niewielkie, co pozwala zmniejszyć zużycie energii oraz kosztów eksploatacji.

Ognioodporność. Podobnie jak inne produkty ceramiczne, pustaki Keraterm są materiałem budowlanym ognioodpornym, wytrzymującym bardzo wysokie temperatury bez widocznych deformacji.

Przepuszczalność powietrza. Ściany z pustaków Keraterm oddychają.

Naturalność. Pustaki Keraterm są w 100% naturalnym materiał budowlanym, produkowanym wyłącznie przy użyciu gliny oraz naturalnych dodatków tj. woda. 

Murowanie ścian z pustaków Keraterm 

Do murowania ścian zewnętrznych i działowych ścian nośnych stosuje się ceramiczne pustaki Keraterm 44 (grubość ściany 44 cm), Keraterm 25 (grubość ściany 25 cm) i Keraterm 18,5 (grubość ściany 18,5 cm). Do murowania nienośnych ścian działowych stosuje się pustaki Keraterm 11,5 (grubość ściany 11,5 cm). Murowanie ścian należy, oczywiście, rozpocząć od narożników budynku. Należy pamiętać o zasadzie, że mur wykonany z pustaków należy stawiać w taki sposób, aby każdy pustak każdego kolejnego rzędu zachodził na pustak poprzedniego rzędu na ½ długości pustaka danego rzędu. W zależności od wybranej grubości ściany istnieją określone różnice w murowaniu narożników ścian. W przypadku, gdy materiałem konstrukcyjnym ściany jest pustak ceramiczny Keraterm 44, narożnik murowany jest przy zastosowaniu elementów uzupełniających Keraterm 44s i Keraterm 44/2. Keraterm 44/2 stosowany jest również jako element wykończeniowy otworów okiennych i drzwiowych w sytuacji, gdy do ukończenia rzędu potrzeba ½ długości standardowego pustaka Keraterm 44. Z kolei pustak Keraterm 44s stanowi ¾ standardowego rozmiaru Keraterm 44. Ceramiczne pustaki wszystkich pozostałych rozmiarów nie posiadają uzupełniających elementów o analogicznych rozmiarach, ponieważ pustaki te można w łatwy sposób ociosać do uzyskania pożądanego rozmiaru.

Aby uniknąć niepotrzebnego i nadmiernego cięcia i ciosania pustaków ceramicznych, na całej długości budowanego domu zaleca się ułożenie pierwszego rzędu ścian bez zaprawy murarskiej, dzięki czemu można sprawdzić zgodność długości na całej długości ściany, a w razie konieczności, można wykonać korektę za pomocą elementów dodatkowych lub pustaków przyciętych lub ociosanych do odpowiedniego wymiaru.

Należy pamiętać, że jakikolwiek wyrób ceramiki budowlanej (w tym pustaki ceramiczne) mają strukturę kapilarną, dzięki której materiał ten dobrze wsiąka wodę i jednocześnie zapewnia szybkie odprowadzenie wody w postaci pary. Jak wiadomo, materiały na bazie cementu, do których również zalicza się zaprawę murarską, w celu zapewnienia maksymalnej wytrzymałości, w trakcie twardnienia wymagają wody. Aby nie dopuścić do wsiąknięcia w pustak wody będącej składnikiem mieszanki zaprawy murarskiej, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze powietrza (latem), przed rozpoczęciem prac murarskich zaleca się zamoczenie pustaka ceramicznego w czystej wodzie, co spowalnia również czas wiązania się pustaków.

Jaką wybrać zaprawę murarską?

W przypadkach, kiedy nie planuje się wykonania dodatkowej izolacji cieplnej ścian zewnętrznych (ściana z Keraterm 44) można zastosować cementowo-piaskową lub cementowo-wapienno-piaskową zaprawę murarską z pozostawieniem izolacyjnej przestrzeni powietrznej o maksymalnej grubości 50-70 mm, którą najprościej i najszybciej można wykonać przykładając szablon z listwy drewnianej o szerokości 70 mm, którą umieszcza się na rzędzie pustaków pośrodku spoiny poziomej, a pozostałą część spoiny (~370 mm) pokrywa się zaprawą murarską. Jako alternatywę w niskopiętrowej zabudowie można zastosować zaprawę termoizolacyjną, w której składzie znajdują się lekkie minerały, tj. pęczniejący wermikulit (keramzyt) lub perlit. W tym przypadku zaprawa murarska układana jest na całej powierzchni spoiny pionowej muru bez pozostawiania przestrzeni powietrznej. Zaleca się stosowanie fabrycznie przygotowanych zapraw termoizolacyjnych. W przypadku, gdy niezbędne jest wykonanie dodatkowej izolacji cieplnej ściany (ściany zewnętrzne z Keraterm 25 lub Keraterm 17,5), zazwyczaj stosuje się cementowo-piaskowo lub cementowo-wapienno-piaskową zaprawę murarską na całej spoinie bez pozostawiania przestrzeni powietrznej. 

Podczas przygotowywania zaprawy murarskiej należy wziąć pod uwagę, że konsystencja zaprawy murarskiej stosowanej do murowania pustaków ceramicznych powinna być plastyczna i gruba. Jest to konieczne do zapewnienia łatwego układania pustaków bez ściekania zaprawy murarskiej do pionowych kanałów pustaka ceramicznego, co w trakcie eksploatacji budynku może znacznie zmniejszyć efektywność energetyczną wzniesionej ściany i zwiększyć zużycie zaprawy murarskiej stosowanej w trakcie murowania. Murowanie należy wykonywać, stosując zaprawę murarską wyłącznie do tworzenia poziomych spoin muru. Pionowa spoina powstaje bez zaprawy murarskiej poprzez połączenie pustaków w możliwie najściślejszym zazębieniu. Wyjątkiem są przypadki, w których co najmniej jedna strona planowanej spoiny pionowej nie posiada zazębienia (Keraterm 44s, Keraterm 44/2, pustaki cięte lub ciosane). Tylko w takim przypadku pionową spoinę tworzy się analogicznie do poziomej spoiny danej ściany (z przestrzenią powietrzną lub bez niej, termoizolacyjna zaprawa murarska). Grubość spoin poziomych powinna wynosić ~12 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość pustaka wynosi h=238 mm, całkowita wysokość rzędu (pustak + spoina pozioma) wynosić będzie 250 mm. Pionową odległość murowanej ściany należy regularnie kontrolować, aby rozmiary wznoszonego domu zgadzały się z rozmiarami w projekcie.

Pustak ceramiczny umieszcza się w zazębieniu, wprowadzając pustak do zazębienia w kierunku od góry do dołu. Często spotykanym błędem wciskanie pustaka do zazębienia po poziomej spoinie. W takim przypadku zaprawa murarska zostaje wciśnięta do pionowej spoiny, przez co nie jest możliwe ścisłe zazębienie się pustaków. Maksymalna dopuszczalna grubość przestrzeni powietrznej, która tworzy się z powodu niewystarczająco ścisłego zazębienia się pustaków, wynosi 3 mm. Jeśli przestrzeń powietrzna jest większa, konieczne jest wypełnienie pionowego zazębienia spoiny zaprawą murarską podobnie, jak ma to miejsce w spoinach poziomych danej ściany.

Aby zachować planowaną efektywność energetyczną murowanej ściany w przypadkach, kiedy jedna z okładzin ściany (wewnętrzna lub zewnętrzna) nie jest tynkowana, w wymurowanej ścianie należy zamknąć pustkę powietrzną powstałą w pionowej spoinie. Można to uczynić poprzez rozprowadzenie zaprawy murarskiej lub zaprawy tynkarskiej w pionowych miejscach styku pustaków. Szczególną uwagę należy zwrócić w następujących sytuacjach: wykończenie fasad wentylowanych i powierzchni wewnętrznych ścian zewnętrznych za pomocą płyt z suchego tynku mocowanych na ramie.

Ciosanie i cięcie w pustakach

Pustaki ceramiczne, w których kanały pionowe znajdują się w pozycji równoległej do powierzchni ściany zewnętrznej, można ciąć tylko za pomocą stacjonarnej piły do cegieł lub ręcznej szlifierki kątowej. W obu przypadkach piłowanie należy wykonywać za pomocą diamentowej tarczy szlifierki. Pustaki ceramiczne, w których kanały pionowe przebiegają prostopadle do powierzchni ściany zewnętrznej można łatwo ciosać za pomocą siekiery stolarskiej przeznaczonej do odrąbywania. Głównym kryterium wyboru siekiery jest możliwie prosta i szeroka powierzchnia tnąca. Ciosanie wykonuje się w następujący sposób: za pomocą ołówka stolarskiego na ścianach bocznych pustaka zaznacza się wymiary pustaka potrzebne do murowania. Za pomocą ostrza siekiery tworzy się nacięcia po każdej z dwóch stron ścian bocznych do momentu, w którym w ścianie utworzy się widoczna mikroszczelina. Następnie należy położyć ostrze siekiery na powierzchni poziomej pustaka tak, jakby chciało się połączyć utworzone mikroszczeliny. Za pomocą kilku energicznych uderzeń gumowego młotka po siekierze otrzymuje się dwie części pustaka, które można zastosować w budownictwie. Brzmi skomplikowanie, lecz końcowy rezultat można uzyskać w ciągu maksymalnie jednej minuty. Należy pamiętać, że najłatwiej jest ciosać suche pustaki.

Łączenie ścian

Połączenie nośnych i nienośnych ścian działowych z ścianami zewnętrznymi można wykonać na wiele sposobów. Pierwszy, tradycyjny sposób polega na jednoczesnym murowaniu ścian zewnętrznych i ścian działowych i naprzemiennym łączeniem co drugiego rzędu muru. Drugi rodzaj - w miejscu połączenia ściany działowej do spoiny poziomej co drugiego rzędu muru ściany zewnętrznej wkładane są kotwy, które następnie w trakcie murowania ściany działowej zostają wprowadzone do pionowej spoiny muru ściany działowej. Trzeci sposób - kotwy mocowane są do gotowego muru ściany zewnętrznej za pomocą systemu kołków rozporowych i śrub. Następnie ściana działowa murowana jest we wcześniej wspomniany sposób. Można stosować fabrycznie wyprodukowane kotwy lub samodzielnie wykonać kotwy na terenie budowy przy zachowaniu zaleceń konstruktora budowlanego.

Po zakończeniu pracy należy przykryć mur, aby osłonić go przed ewentualnymi opadami. Mur wykonany z mokrych pustaków ceramicznych charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością, co sprawia, że prace murarskie i wykończeniowe mogą być utrudnione do czasu wyschnięcia muru.

Czytaj także