Artykuł: Brama garażowa odporna na włamanie

Brama garażowa odporna na włamanie

Wybierając bramę garażową, zwracamy uwagę na jej estetykę i łatwość obsługi. Nie zapominajmy, że powinna ona stanowić skuteczną barierę dla nieproszonych gości – przecież w garażu znajduje się samochód, a często także cenny sprzęt sportowy, ogrodowy czy inne przedmioty.

W trosce o samochód i inne przedmioty znajdujące się w garażu, a także nasze bezpieczeństwo (włamywacze mogą dostać się do domu przez garaż, jeśli przylega on do budynku), należy zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie tego pomieszczenia. Zapewnić to może montaż odpowiedniej bramy garażowej. Nie zapominajmy jednak, że maksymalne bezpieczeństwo zapewni nam tylko solidnie wykonany i właściwie osadzony w budynku produkt.

Bezpieczna brama garażowa

Właściciele domów jednorodzinnych, w których zamontowano instalację alarmową bardzo często rezygnują z dobrze „uzbrojonej” bramy. Jednak jak praktyka pokazuje, alarm i standardowy zamek nie zawsze są skuteczne. Aby więc zwiększyć bezpieczeństwo, warto zamontować zamek z obrotową klamką i ryglem, który zazwyczaj automatycznie zatrzaskuje się po zamknięciu – nie potrzebne będą nam więc klucze. Napęd sprzężony z zamkiem uruchamia rygiel w momencie zamknięcia bramy. W ten sposób mamy pewność, że niepożądana osoba nie ma dostępu do garażu. Wkładka umożliwia otwieranie bramy od zewnątrz po uprzednim wysprzędleniu napędu, natomiast od wewnątrz brama może być w każdej chwili odblokowana za pomocą zasuwki z poręczną klamką. W przypadku braku prądu możliwe jest ręczne blokowanie bramy od zewnątrz lub wewnątrz jednym ruchem ręki. W bramach ręcznych dobrze jest zamontować zamek ryglujący bramę po obydwu stronach.

Brama garażowa pod kontrolą

Bezpieczeństwo garażu zapewni także brama garażowa sterowana za pomocą pilota. Systemy najnowszej generacji wykorzystują technologie stosowane w bankowości internetowej do zabezpieczania transakcji. Pilot może mieć kod dostępu (kod PIN). Pilot może mieć postać rozbudowanego urządzenia elektronicznego monitorującego stan bramy. Uruchomienie odpowiedniej funkcji przyniesie informację o stanie bramy: czy jest otwarta, czy zamknięta. Aby wszystko działało, musimy zainstalować system fotokomórek kontrolujących odpowiednią przestrzeń i przekazujących sygnał do odbiornika. Pamiętajmy, że co prawda złamanie kodu jest trudne, jednak włamywacze mogą pokusić się o wyważenie bramy. Dlatego warto wybrać napęd bramy współpracujący ze specjalnym mechanizmem zabezpieczającym przed wyważeniem bramy – najczęściej to blokada dociskowa, przytrzymująca bramę w zamkniętej pozycji. Producenci bram garażowych i automatyki prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach – w ofercie renomowanych firm znajdują się bramy, którymi możemy sterować w bezpieczny i komfortowy sposób – za pomocą aplikacji w telefonie czy tablecie. Do bram garażowych możemy zastosować także zamki na karty elektroniczne czy biometryczne na odcisk palca

Solidna i bezpieczna brama garażowa

Do najbardziej odpornych na włamanie (ale i najdroższych) zaliczane są bramy rolowane. Są bardzo ciężkie, do ich zamykania i otwierania niezbędny jest napęd elektryczny. Najczęściej jednak są przystosowane także do ręcznego otwierania, np. w razie awarii prądu. Bramy rolowane mają wiele dodatkowych zabezpieczeń, np. blokady uniemożliwiające podważenie bramy. Rodzaj tych zabezpieczeń zależy od producenta i modelu bramy.

Bezpieczne przejście do domu

W trosce o bezpieczeństwo domowników i swój dobytek warto także zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować także w drzwiach do garażu i domu – wybierzmy modele klasy C (według norm unijnych klasy 3 lub 4) klasyfikowane jako antywłamaniowe, z ościeżnicą zakotwioną w ścianie. Drzwi powinny mieć zamek ryglujący skrzydło w wielu punktach.

zdjęcia: Hörmann, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!