Artykuł: Boazeria angielska – z drewna, MDF, a może z ceramiki?

Boazeria angielska – z drewna, MDF, a może z ceramiki?

Najpierw chroniła przed zimnem, potem była synonimem luksusowej klasyki, dzisiaj boazeria to dekoracyjny sposób wykończenia ścian praktycznie na każdą kieszeń.

Słowo boazeria pochodzi od francuskiego boiserie, które oznacza „obłożenie drzewem” (boiser – obkładać, bois – drzewo). W Polsce ten typ okładziny kojarzy nam się z typowym wykończeniem ścian okresu PRL-u, czyli z drewnianymi, najczęściej pionowo ułożonymi deskami kryjącymi ściany do połowy lub do sufitu. Dzisiaj boazeria drewniana wraca do łask, ale popularność zyskuje również tzw. boazeria angielska.Kiedyś obowiązkowy element wystroju angielskich posiadłości dzisiaj jest jednym ze sposobów na efektowną aranżację wnętrza. Jest to też sposób na zapewnienie dobrej ochrony ścian, przez wiele osób traktowany jako alternatywą dla pomalowania ścian farbą lub wykończenia innym rodzajem okładziny.

Co to jest boazeria angielska

Boazeria angielska przypomina kasetony lub duże płyty z wklęsłym albo wypukłym wypełnieniem. Najczęściej możemy ją spotkać pod postacią prostokątnych paneli, które układane są do wysokości około 90-100 cm od podłogi. Wymiar ten jednak może być – w zależności od potrzeb i upodobań – modyfikowany, coraz częściej boazerią angielską pokrywa się całe ściany. Ten typ okładzin wywodzi się z XVI-wiecznej Anglii, gdzie wewnętrzne ściany pomieszczeń domów zbudowanych z kamienia izolowano drewnianą okładziną. Z czasem stała się synonimem elegancji i szlachetnego wystroju wnętrza. Klasyczna boazeria angielska wytwarzana była z dębowego drewna i układana w pionie w kształcie pionowych desek przedzielonych fugą. Aktualnie naturalne drewno zastąpiły panele z polistyrenu, PVC, sklejki, płyty MDF, czyli płyty fornirowanej szlachetnym drewnem czy też płyty stolarskiej pokrytej lakierem w dowolnym kolorze. Dziś możemy zdecydować się także na wybór surowej boazerii angielskiej, którą pomalujemy wedle własnych indywidualnych upodobań. Warto zwrócić również uwagę na produkty oklejone specjalistyczną okleiną, która zwiększa wytrzymałość boazerii. Dostępne są też naśladujące angielską boazerię płytki ceramiczne.

Boazeria angielska – rozwiązanie systemowe

Coraz więcej firm oferuje boazerię angielską w formie gotowych systemów. W skład zestawu wchodzi kilka elementów, które należy w odpowiedniej kolejności połączyć i przymocować do ściany za pomocą kleju montażowego. Jego najbardziej rozbudowana wersja obejmuje: cokół dolny i cokół górny, dekoracyjny gzyms, listwę przypodłogową, pionowe poprzeczki i wypełnienie w formie prostokątnych płyt. Produkcja boazerii odbywa się z specjalnie przygotowanej mieszanki MDF, na zamówienie można kupić również panele boazerii z MDF zielonego, wilgocioodpornego lub MDF czerwonego, odpornego na ogień. Płyta MDF może być pomalowana na biało – to kolor klasycznej boazerii angielskiej, można też kupić ją już pomalowaną na dowolny kolor albo jako surowy produkt pomalowany tylko białą farbą podkładową – wówczas przeznaczona jest ona do samodzielnego malowania. Koszt zakupu takiej boazerii to ok. 150-350 zł za metr bieżący (w zależności od rodzaju wykończenia). Czy niższa cena idzie w parze ze słabszą jakością? Boazeria angielska MDF jest starannie wykonana, odporna na uszkodzenia i łatwa do utrzymania w czystości. Gładka, pozbawiona porów powierzchnia nie przyciąga brudu i kurzu – aby usunąć zabrudzenia, wystarczy przetrzeć panel wilgotną ściereczką.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!