Artykuł: Błyskawiczne ściany działowe z betonu komórkowego

Błyskawiczne ściany działowe z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest jednym z chętniej stosowanych materiałów budowlany, również podczas wznoszenia ścian wewnątrz budynku. Budowa ścian działowych z jego wykorzystaniem przebiega szybko, sprawnie i nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi.

Z betonu komórkowego powstają nie tylko szerokie bloczki przeznaczone do budowy ciepłych ścian zewnętrznych budynku. Można z nich murować również wewnętrzne ściany działowe. Służące do tego elementy murowe mają niewielką grubość – zwykle 10-12 cm, jednak powstała z nich przegroda jest trwała i wytrzymała – na takich ściankach bez obaw można zawieszać ciężkie przedmioty. Dzięki niedużej masie ściana działowa z betonu komórkowego jest ciekawą alternatywą dla przegród z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu. Lekka odmiana betonu, z jakiego powstają bloczki nie powoduje znacznego obciążenia stropu, dzięki czemu ściany działowe z tego materiału mogą być stosowane w budynkach o różnej konstrukcji stropów – sprawdzą się bardzo dobrze również w przypadku stropów drewnianych, gdzie obciążenie często jest kluczowym czynnikiem przy wyborze materiału na ściany wewnętrzne.  

Szybka budowa ścian działowych z betonu komórkowego

Sprawną budowę ścian działowych zapewniają m.in. duże wymiary bloczków z betonu komórkowego. Mają one zazwyczaj około 60 cm długości i około 24-40 cm wysokości. Dzięki dużym wymiarom mur szybko pnie się górę. Przyspieszenie prac murarskich zapewnia także brak konieczności wypełniania spoin pionowych zaprawą. Warunkiem jest jednak zastosowanie bloczków z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióro i wpust. Na szybkość prac murarskich wpływa również możliwość murowania bloczków z betonu komórkowego na cienkie spoiny, których grubość wynosi od 0,5 do 3 mm. Nanoszenie cienkiej warstwy zaprawy zapewnia specjalna kielnia do cienkich spoin. Umożliwia ona szybkie i równomierne rozprowadzanie zaprawy na powierzchni bloczków. Materiały murowe z betonu komórkowe cechuje również łatwa obróbka. Przycinanie bloczków można wykonywać ręcznie za pomocą piły widiowej. Dzięki tym cechom ściany działowe z betonu komórkowego powstają niemal w błyskawicznym tempie.  

Ściany działowe z wielkoformatowego betonu komórkowego

Wśród materiałów z betonu komórkowego, oprócz standardowych bloczków, znaleźć można również wielkoformatowe płyty przeznaczone do budowy ścian działowych. Mają one około 60 cm długości i od 2,2 do 3 m wysokości (wysokość płyt można dostosować do wysokości kondygnacji). Tak duże wymiary płyt umożliwiają budowę przegród wewnętrznych nawet 3 razy szybciej, niż w przypadku stosowania bloczków o standardowych wymiarach lub budowy ścian z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu. 

Płyty z betonu komórkowego mają jeszcze jedną zaletę – podobnie jak bloczki z betonu komórkowego, dzięki gładkiej powierzchni nie wymagają tynkowania. Po zamontowaniu mogą być wykończone cienkowarstwową powłoką – farbą strukturalną, gładzią gipsową, tapetą papierową lub wykończone przyklejanymi bezpośrednio do powstałej z nich ściany płytkami ceramicznymi i gresem. Mimo niewielkiej grubości płyt – 7,5 lub 10 cm – wykonana z nich ściana stanowi wytrzymałą konstrukcję, na której można wieszać szafki oraz białą armaturę łazienkową.

Wielkoformatowe płyty z betonu komórkowego umieszcza się w budynku na etapie budowy ścian nośnych. Mogą być one montowane przez jedną osobę z pomocą specjalnego ręcznego wózka. Od spodu do płyt przykleja się gumowe podkładki, zapewniające dylatację od stropu. Chronią one przed powstawaniem rys od ugięć stropu. Następnie płyty ustawia się w odpowiednim miejscu za pomocą wózka ręcznego. Ustawienie poszczególnych płyt koryguje się za pomocą drewnianych klinów i podnośnika ręcznego. Co drugą płytę mocuje się do sufitu za pomocą kotwy sprężystej. Spoiny pomiędzy kolejnym płytami wypełnia się zaprawą systemową (grubość spoiny wynosi od 3 do 5 mm). Szczelinę przy dolnej krawędzi płyty wypełnia się zwykłą zaprawą murarską. Producent płyt szacuje, że w trakcie jednego dnia roboczego pracownik może samodzielnie wykonać nawet 40 m2 ścian, korzystając z płyt wielkoformatowych.

Zdjęcia: Fotolia.com , Solbet, Ytong

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także