Artykuł: Bliźniak i dom szeregowy – wady i zalety zabudowy

Bliźniak i dom szeregowy – wady i zalety zabudowy

Dom w zabudowie bliźniaczej i dom szeregowy to rozwiązania zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż dom wolno stojący. Kiedy warto się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę, by taki rodzaj domu był dobrym wyborem?

Zabudowa jednorodzinna nie musi oznaczać domu wolno stojącego. Nie wszyscy inwestorzy marzący o własnym domu mogą zdecydować się na zakup dużej działki, na której zostanie postawiony dom oddalony od sąsiadów co najmniej o 4 metry od granic posesji. Dla tych osób odpowiednim rozwiązaniem będzie bliźniak lub szeregowiec. Wybór każdego z nich będzie tańszy nie tylko w przypadku kosztów zakupu działki, ale też może przynieść korzyści finansowe podczas odpowiednio prowadzonej budowy. Jeśli mamy miłych sąsiadów, odczujemy też zyski w postaci mieszkania w towarzystwie.

Bliźniak i szeregowiec – działka

Budowa domu w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej jest przede wszystkim opłacalna ekonomicznie. Warto się na nie zdecydować zwłaszcza tam, gdzie ceny ziemi są wysokie, wymagają one bowiem znacznie mniejszej (węższej) działki. Taka zabudowa daje też szansę na wybudowanie domu w dobrej lokalizacji, gdzie np. nie byłoby nas stać na zakup dużego terenu pod zabudowę jednorodzinną. Bliźniak lub szeregówka to również rozwiązanie odpowiednie, gdy przepisy nie zezwalają na dzielenie działek na mniejsze, ale umożliwiają zabudowę tego typu. W takim przypadku należy kupić działkę na zasadach współwłasności, a po wybudowaniu domu wystąpić o jej zniesienie. Minusem szczególnie dotkliwym dla mieszkańców środkowych segmentów jest natomiast niewielka powierzchnia ogrodu. Decydując się na zamieszkanie w środkowej szeregówce, zwróćmy więc uwagę na szerokość domu (zwykle od 4,5 do 8 m), która określa także szerokość działki. Większe znaczenie ma także wówczas usytuowanie położenia domu względem stron świata – jeśli segment środkowy ma elewację wejściową od  zachodu, a ogrodową od wschodu, to salon przez większą część dnia nie będzie komfortowo doświetlony – wówczas warto połączyć kuchnię z salonem, będzie wtedy do niego docierać także światło zachodnie.

Bliźniak i szeregowiec – niższe koszty budowy i eksploatacji

Mniejsze obciążenia finansowe odczujemy także, gdy budowa zostanie dobrze zorganizowana. Przyczyni się do nich równoczesne wznoszenie budynków poczynając od wykopu pod fundamentów przez wznoszenie ścian i dachu aż po prace instalacyjne i wykończeniowe. Wykorzystanie tych samych ekip wykonawczych pozwoli na negocjacje cenowe i upusty ze względu na zwielokrotniony zakres prac. W przypadku tak dużych inwestycji łatwiej też negocjować ceny zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych. Niższy będzie też koszt zakupu projektu tego typu budynku. Można też wygenerować oszczędności w trakcie użytkowania budynku – zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie.

Bliźniak i szeregowiec – zachować prywatność

Charakterystyczne dla tego typu budynków jest również bliskie sąsiedztwo, które stwarza większe poczucie bezpieczeństwa niż wtedy, gdy mieszkamy w izolacji. Jednak niekiedy tak bezpośrednie towarzystwo może być uciążliwe. W bliźniakach i skrajnych segmentach nie odczujemy go zbyt boleśnie odsuwając choćby tarasy na przeciwległe strony budynku. W środkowych segmentach warto zastosować ogrodzenie z cegły, kamienia lub betonowe czy też z pełnych elementów drewnianych. Dodatkowo można się odizolować za pomocą zieleni – dobre będą krzewy zimozielone i pnącza – rozpięte na płocie, trejażu czy pergoli. By nie słuchać odgłosów życia sąsiedzkiego, należy też zadbać o odpowiednią izolację akustyczną ślepych, czyli przylegających do domu sąsiada ścian. Skuteczną izolację akustyczną gwarantuje wykonanie dylatacji między tymi ścianami. Powinna mieć ona szerokość około 3-5 cm i przebiegać od fundamentów aż po kalenicę dachu. Szczelinę należy wypełnić wełną mineralną lub szklaną bądź granulatem celulozowym, można też pozostawić ją pustą.

Bliźniak i szeregowiec – bryła i wnętrza

Ze względu na przynajmniej jedną ślepą ścianę, a w przypadku segmentów środkowych dwie, mamy też bardziej ograniczone możliwości aranżacyjne wnętrz – zwłaszcza jeżeli klatka schodowa została usytuowana w środku planu domu. Dobrze też, gdy w domu brak wewnętrznych ścian konstrukcyjnych – rozmieszczeniem działowych możemy manewrować w miarę potrzeb rodziny. Lepiej więc wybrać projekt, w którym schody umieszczono przy ślepych ścianach. W tego typu budynkach trudniej również o dobre doświetlenie wnętrz światłem naturalnym. Dlatego w bliźniakach i skrajnych szeregowcach warto zadbać, by pomieszczenia były doświetlone z trzech stron świata, natomiast w segmentach środkowych najlepiej wzdłuż ścian ślepych usytuować klatkę schodową toaletę, garderoby i inne pomieszczenia nie wymagające dobrego doświetlenia światłem naturalnym.

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!