Artykuł: Blachy elewacyjne na rąbek stojący – nowoczesne rozwiązania

Blachy elewacyjne na rąbek stojący – nowoczesne rozwiązania

Wykańczanie blachą ścian domu to trend, który wpisuje się w dominujący we współczesnej architekturze funkcjonalizm. Szczególne zalety praktyczne, a także estetyczne ma elewacja z blachy na rąbek stojący.

Najczęściej sięgamy po takie rozwiązanie, gdy blacha ma służyć również jako materiał pokryciowy dachu, wówczas jej użycie na ścianach jest wyrazem konsekwentnej kompozycji. Produkowana obecnie z myślą o pokryciach dachu oraz ścian domu blacha to materiał bardzo wysokiej jakości, który doskonale sprawdza się w naszych warunkach atmosferycznych. Należy także do okładzin odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Elewacja z blachy na rąbek stojący będzie więc przez lata tworzyć efektowną okładzinę ścian domu. 

Elewacja z blachy na rąbek – jaka blacha

Do wykańczania ścian domów najczęściej wykorzystuje się dzisiaj odpowiednio wyprofilowane elementy (panele) o zróżnicowanej szerokości, na przykład od 30 do 50 cm, także ich długość bywa różna i często nie przekracza 2-4 m. Maksymalna długość pasów blachy nie powinna przekraczać 8-10 m. Jeśli taka długość pasów nie wystarcza, można je poprzecznie łączyć. Do stosowanych należą wykonane z blachy stalowej lub cynkowo-tytanowej. Dobrym wyborem są panele z blachy stalowej wykończone powłoką ochronną, na przykład z domieszką akrylu i lakieru poliestrowego, która stanowi ich dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem UV czy też wilgocią. Mogą mieć one różną kolorystykę, chociaż dominują te w odcieniach szarości – poczynając od jasnych srebrzystoszarych po ciemne grafitowe. Jednak najczęściej wybierane są elementy wykonane z blachy cynkowo-tytanowej, które dzięki dodatkowi tytanu można zaliczyć do najtrwalszych pokryć blaszanych. Duży wpływ na jakość elewacji na rąbek stojący ma także grubość zastosowanej blachy – nie powinna być mniejsza niż 0,8 mm, co gwarantuje, że blacha nie będzie się wyginać.

Elewacja z blachy – rąbek stojący

Elewacje wykonuje się w technologii na rąbek kątowy o wysokości 25 mm i szerokości ok. 12 mm, taki montaż sprawdza się na płaszczyznach o spadku > 35°. Panele metalowe tego rodzaju układa się na rąbek stojący – pojedynczy lub podwójny uzyskuje się przez odpowiednie profilowanie i zaginanie blachy przy pomocy specjalnej profilarki i zaginarki. Elementy z rąbkiem podwójnym są uznawane za solidniejsze. Wpływ na to jaką będzie mieć trwałość elewacja z blachy na rąbek ma także jego wysokość. Przyjmuje się, że rąbek stojący o wysokości 25 mm zapewnia szczelną ochronę przed wodą.

Elewacja z blachy na rąbek – architektura z klasą

Elewacja z blachy na rąbek stojący to rozwiązanie stosowane w przypadku nowoczesnych domów o zwartej kubicznej formie. Ułożone w pionie na ścianach domu pasy blachy mogą go optycznie podwyższać, jeśli zostały zaaranżowane w formie poziomych elementów, będą podkreślać horyzontalny układ elewacji. Doskonale komponują się w takim przypadku z pasmowymi oknami oraz stosowanymi powszechnie dużymi przeszkleniami. Blacha układana na rąbek stojący może także służyć do bardziej wymyślnych aranżacji elewacji złożonej z paneli metalowych o zróżnicowanych wymiarach. Pasy blachy można również zamocować nie w pionie czy poziomie, ale także po skosie, co zdynamizuje wygląd ścian. Elewację z blachy na rąbek płaski chętnie łączy się na ścianach domu także z drewnianą oblicówką lub klinkierem oraz modnymi płytami drewnopochodnymi czy też włókno-cementowymi. Takie zestawienia ocieplają wizerunek budynku.

Zdjęcia: Rheinzink, Plannja, Ruukki

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także