Artykuł: BHP na budowie

BHP na budowie

Wypadki na budowie, mimo coraz większej świadomości inwestorów i pracowników ekip budowlanych, są nadal smutną codziennością w polskiej branży budowlanej. Aby skutecznie im zapobiegać, dostępny jest cały szereg zabezpieczeń.

Zapewnienie bezpieczeństwa nie jest zagadnieniem trudnym w realizacji. Podstawą jest wyposażenie pracowników w odzież ochronną, która przede wszystkim zagwarantuje ochronę przed pyłem czy innymi zanieczyszczeniami na placach budowy, przed poślizgnięciem, upadkiem z wysokości czy niskimi temperaturami w chłodniejszym okresie i innymi negatywnymi czynnikami.

Odzież ochronna i obuwie

Pracownicy budowlani powinni być ubrani w wygodne spodnie z długimi nogawkami. Praktyka wykazuje, że najlepsze są tzw. ogrodniczki. Powinny być uszyte z materiału odpornego na rozdarcie i oddychającego. Produkuje się je przeważnie z bawełny o gramaturze minimum 180 g/m2, a te mocniejsze z mieszanki bawełny i poliestru (gramatura 267 g/m2). Ważne są kieszenie – na telefon, miarkę, długopis.

 Do noszenia narzędzi lepsze są skórzane pasy z kieszeniami i kaburami. W wielu modelach spodni roboczych, miejsca najbardziej narażone na przetarcie są wzmocnione wkładkami z tworzywa lub grubszą warstwą materiału. Bywają też spodnie z kieszeniami na kolanach, w których można umieścić piankowe lub piankowo-żelowe wkładki, przydatne podczas pracy na klęczkach. Inne spodnie przeznaczone są do pracy latem, a inne w okresie zimowym. Te drugie są ocieplane i nieprzemakalne. 

Ważnym aspektem wyposażenia są również buty. W ich przypadku liczy się antypoślizgowa podeszwa i wkładka antyprzebiciowa, chroniąca stopę, gdy nastąpi się na gwóźdź lub inny ostry przedmiot. Warto, żeby buty robocze miały wzmocnione czubki. Najczęściej wystarczą buty przed kostkę, ale wszędzie tam, gdzie może dojść do zwichnięcia lub skręcenia, powinno się zakładać buty wyższe.

Do prac z urządzeniami wytwarzającymi silne drgania (zagęszczarki spalinowe, młoty pneumatyczne), pracownicy powinni zakładać specjalne rękawice antywibracyjne. To produkty ze sztucznej skóry z poduszkami ze specjalnej gumy SBR.

Uwaga! Odzież ochronna powinna zapewnić widoczność pracownika dzięki elementom odblaskowym.

Nauszniki

Profesjonalni wykonawcy często posługują się potężnie hałasującymi urządzeniami – młotami wyburzeniowymi, platformami wibracyjnymi, piłami do betonu, szlifierkami do betonu, bruzdownicami i kafarami. Aby słuch się podczas tych prac nie stępił, pracownicy powinni do nich zakładać nauszniki, wyglądające jak słuchawki bez kabla. Alternatywą dla nauszników są gumowe stopery do uszu.

Uprzęże dekarskie

To sprzęt dla wykonawców pracujących na dachach, zwłaszcza tych skośnych. Uprząż zakłada się podobnie jak spadochron. Linkę uprzęży zaczepia się o dowolny, mocno zakotwiony element na dachu. W razie utraty równowagi lub poślizgnięcia dekarza, lina będzie dla niego asekuracją. Przepisy nakazują stosowanie uprzęży, a za ich brak grożą mandaty.

Kombinezony flizelinowe

To też odzież ochronna, ale stosowana głównie przez malarzy, którzy używają do pracy agregatów natryskowych. Korzystają z nich także firmy zajmujące się wykonywaniem tak zwanych izolacji natryskowych. Kombinezon chroni odzież spodnią i ciało przed zachlapaniem substancjami trudnymi do zmycia. Flizelinową odzież noszą także ekipy zajmujące się usuwaniem pokryć dachowych, zawierających w składzie włókna azbestowe. Dla nich jest to odzież jednorazowa.

Zdjęcia: Monier Braas, Fotolia.com

Czytaj także