Artykuł: Basen ogrodowy – jaki basen wybrać do ogrodu? Basen rozporowy czy stelażowy

Basen ogrodowy – jaki basen wybrać do ogrodu? Basen rozporowy czy stelażowy

Basen stał się stałym elementem aranżacji ogrodów i tarasów. Możliwości wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb są bardzo duże. Najwygodniejszym rozwiązaniem są baseny rozkładane. Do najtańszych należy basen dmuchany, z którego zazwyczaj mogą korzystać tylko dzieci. Basen rozporowy lub stelażowy zapewni relaks całej rodzinie. Jaki basen ogrodowy najlepiej wybrać?

Za najbardziej luksusowe rozwiązanie uznaje się basen stały zaprojektowany w domu lub ogrodzie, jednak zarówno koszt jego budowy, a także utrzymania jest na tyle wysoki, że decydują się na niego nieliczni inwestorzy. Znacznie atrakcyjniejsze są baseny rozkładane. Na rynku dostępne są nie tylko niewielkie baseny dmuchane, produkowane z myślą o dzieciach, zazwyczaj wystarczające tylko na jeden sezon, ale też coraz atrakcyjniejsza grupa trwałych basenów rozkładanych. Wiele z nich wystarczy na kilka lat i zaspokoi potrzeby całej rodziny. Jednak myśląc o tym, jaki basen ogrodowy będzie dla nas najlepszy, pamiętajmy nie tylko o swoich marzeniach. Przed zakupem basenu, sprawdźmy choćby, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na rozłożenie wybranego modelu.

Basen ogrodowy rozporowy

Basen rozporowy to dość częsty wybór. Chociaż jest stosunkowo niedrogi, będzie znacznie bardziej wytrzymały od basenu dmuchanego, a także większy. Z łatwością dobierzemy taki, z którego będą mogły korzystać nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Ich wysokość może osiągać nawet nieco powyżej 100 cm, a średnica (są to przeważnie baseny okrągłe) nawet 450 cm. Tego rodzaju model przypomina płaską nieckę, która otwiera się pod wpływem naporu wypełniającej go wody. Proces napełniania basenu wymaga nadzoru, ponieważ zbyt silny strumień wody może być przyczyną awarii sprzętu. Bardzo często jego elementem jest dmuchany kołnierz umieszczony w górnej części basenu, który należy nadmuchać, zanim przystąpimy do nalewania wody.

Basen ogrodowy stelażowy

Jeśli zależy nam na dużym basenie, w którym będzie mogło się relaksować kilka osób dorosłych, wybierzmy basen stelażowy. Można znaleźć model wyższy i większy od konstrukcji rozporowych – są wśród nich modele o wysokości ponad 130 cm i powierzchni przekraczającej 12 m2. Wyróżnia je także kształt – mogą być okrągłe, owalne lub prostokątne. Są również trwalsze od basenów rozporowych, ale trzeba za nie więcej zapłacić – koszt niektórych przekracza nawet 3 tys. zł. Baseny stelażowe zalicza się do bardzo solidnych i stabilnych. Ich ścianki są wzmocnione specjalnym metalowym stelażem. Basen tego typu rozstawia się dłużej niż rozporowy – elementy stelażu wymagają bowiem połączenia. Ciężar wody utrzymują rozstawione co kilkadziesiąt cm mocne podpory. Tego rodzaju basen będzie odpowiedni do dużego ogrodu, trzeba bowiem przeznaczyć na niego dużo miejsca.

Jaki basen ogrodowy będzie trwały i funkcjonalny?

Jeśli chcemy, by basen służył nam przez wiele sezonów, wybierzmy model wykonany z tworzywa wysokiej jakości, które powinno być odporne na promieniowanie UV. Solidne baseny ogrodowe są często wykonane z poliestru i PVC. Mają 3-warstwowe, wytrzymałe ścianki boczne, które zapewniają odporność na promieniowanie słoneczne, ścieranie czy też używane do pielęgnacji basenu środki chemiczne. Dla trwałości basenów i naszego zdrowia duże znaczenie ma utrzymanie ich w czystości. Zarówno konstrukcje rozporowe, jaki i stelażowe powinny być wyposażone w pompę filtrującą wodę. Konieczne jest też stosowanie środków chemicznych zapobiegających namnażaniu się flory bakteryjnej. Nie zapominajmy również o usuwaniu liści i innych zanieczyszczeń. Po kąpieli basen powinien być zawsze przykryty odpowiednią matą. Jest to istotne nie tylko, by zachować wodę w czystości, ale też ze względów bezpieczeństwa, szczególnie gdy na posesji są dzieci. Z tego względu, gdy nie korzystamy z basenu, odstawmy od niego drabinkę, tak by maluchy nie mogły samodzielnie wejść do wody.

Basen niezależnie od rodzaju zawsze ustawiamy na wypoziomowanym czystym podłożu. W przypadku modeli dmuchanych oraz rozporowych – najlepiej na specjalnej grubej podkładce najczęściej wykonanej z PVC. Na nierównym terenie basen może łatwo ulec zniszczeniu, a wypełniony nawet się wywrócić. Do wielu basenów dołączany jest zestaw naprawczy, pozwalający usunąć drobne uszkodzenia.

zdjęcia: Bestway, Intex, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!