Artykuł: Balkon francuski – nowoczesny detal na elewacji

Balkon francuski – nowoczesny detal na elewacji

Co to jest balkon francuski? Najważniejszym wyróżnikiem tego detalu jest to, że w przeciwieństwie do balkonu tradycyjnego nie ma płyty balkonowej. Okno balkonowe osłonięte balustradą to element architektoniczny, który doskonale wpisuje się w nowoczesne minimalistyczne projekty fasad budynków.

Zaletą balkonów francuskich jest nie tylko podniesienie walorów estetycznych fasady domu. Rolą balkonu francuskiego jest również szersze niż ma to miejsce w przypadku typowych okien otwarcie pomieszczenia na otoczenie. Jego zaletą jest także doskonałe doświetlenie wnętrza

Brak płyty balkonowej sprawia, że nie można urządzić na nim funkcjonalnej strefy rekreacyjnej – tym różni się on od tradycyjnych form balkonów. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeśli dom ma rozbudowane inne strefy pośrednie, na przykład rozległe tarasy. Ograniczona funkcjonalność może być jednak atutem – decydując się na balkon francuski, nie ponosimy tak wysokich kosztów jak przy wykonaniu balkonu płytowego.

Co to jest balkon francuski

Balkon francuski to detal znany w architekturze od czasów baroku, jednak na elewacjach naszych domów zagościł na dobre od niedawna. Na balkon francuski składają się przeszklenia o wydłużonej formie z niewielkim parapetem zewnętrznym oraz zamykająca je na elewacji balustrada. Najczęściej są to okna portfenetrowe, czyli montowane na wysokości od około 15 cm nad podłogą i sięgające aż do sufitu. Portfenetry występują w różnych wariantach – mogą być otwierane, otwierane częściowo lub nieotwierane (tzw. fixy). Znacznie rzadziej wykorzystuje się w tej roli okna balkonowe. Niezależnie od formy przeszkleń muszą być one zabezpieczone balustradą. Nie jest to jedynie konieczne, jeśli okno lub jego dolna część jest nieotwierana i zastosowano w nim szyby klejone P3.

Balkon francuski – na jakie elewacje

Odpowiedź na pytanie co to jest balkon francuski warto poznać, jeśli decydujemy się na budowę nowoczesnego domu. To detal architektoniczny, idealnie wpisujący się w nowoczesne, minimalistyczne formy budynków, bardzo często wykorzystywano go w realizacjach modernistycznych. W zasadzie zlicowany ze ścianą elewacyjną nie rozbija zwartej bryły budynku. Powtórzony na kilku poziomach, doskonale buduje rytm ścian zewnętrznych i porządkuje ich obraz. Balkony francuskie chętnie wykorzystuje się w projektach domów energooszczędnych – brak płyt balkonowych obniża bowiem ryzyko powstawania mostków termicznych. Ze względu na horyzontalny kształt przeszkleń portfenetrów balkony francuskie optycznie podwyższają budynek i nadają mu bardziej smukłą formę.

Balkon francuski – harmonijna kompozycja

Balkon francuski należy do dość wyrazistych elementów ścian zewnętrznych. Uzyskanie zwartego, spójnego architektonicznie wizerunku elewacji będzie możliwe, jeśli dobierzemy odpowiednie do kompozycji profile okienne i dopasujemy do nich balustrady. Ich kolorystyka powinna współgrać z innymi detalami elewacyjnymi. Często łączy się ją na przykład z barwą lub materiałem, z którego wykonano pokrycie dachu lub jaki wykorzystano do wykończenia ścian elewacyjnych. Do bardzo modnych należą profile wykonane z aluminium lub z nakładkami aluminiowymi, które nadają budynkom nowoczesny nieco industrialny charakter i podkreślają urodę dużych przeszkleń. Jeśli  dom ma bardziej tradycyjną formę, można użyć okien z profilami drewnianymi lub z PVC z wyraźnym rysunkiem drewna. 

Balkon francuski – balustrada

Ważną funkcję estetyczną pełnią także balustrady. Nie tylko chronią przed wypadnięciem, wykorzystuje się je także w roli miniogrodów – można na nich zawiesić kwietniki. Balkon francuski może też pełnić rolę użytkową – można na nim wywietrzyć pościel albo powiesić baner reklamowy. Balustrada balkonu francuskiego w przeciwieństwie do rozwiązań typowych dla balkonu klasycznego jest bardzo ściśle powiązana z oknem – bliskość przeszklenia sprawia, że w dużym stopniu jest ona jego integralnym elementem. Tak mocny związek sprawia, że także forma balustrady w tego typu rozwiązaniach jest bliska oknu. Nowoczesny charakter budynku podkreślą duże tafle szkła bezpiecznego grubości 8 mm lub wysokogatunkowego pleksiglasu. Balustrady szklane muszą być wykonane z bezpiecznego szkła laminowanego. Nawet po stłuczeniu pozostaje ono sklejone i nie grozi skaleczeniem. Równie chętnie wykorzystuje się balustrady ze stali nierdzewnej lub aluminium. Mogą mieć one formę prostych elementów (aluminiowe) lub wyszukanych, inspirowanych, na przykład secesją czy eklektyzmem (z kutego żelaza). 

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!