Artykuł: Ażurowe elementy z drewna – na elewacji i wokół domu

Ażurowe elementy z drewna – na elewacji i wokół domu

Drewno na elewacji nie musi mieć jedynie formy płaskiej, przylegającej ściśle do ścian oblicówki. Coraz częściej stosuje się przestrzenne ażurowe konstrukcje drewniane, które dodają lekkości i finezji standardowym fasadom budynków. Ażurowe konstrukcje z drewna stosuje się zarówno jako sposób wykończenia ścian, jak i jako formę osłony okien oraz przesłon wokół domu.

W architekturze domów jednorodzinnych wciąż panuje moda na proste formy, przez co nowo budowane domy są tak do siebie podobne. Nic dziwnego więc, że projektanci i inwestorzy poszukują wciąż nowych sposobów zindywidualizowania elewacji, głównie poprzez niestereotypowe stosowanie materiałów wykończeniowych. Jednym z nich są elewacje ażurowe tworzone przy wykorzystaniu drewna, blachy, szkła, cegieł, a nawet kamienia. Drewno wiedzie tu prym – jest łatwo dostępne, na rynku pojawiły się również gotowe panele liniowe, które można stosować jako elementy elewacji i nie związane z nią konstrukcje parawanowe oraz przesłony stosowane do wydzielania zakątków na tarasie czy w ogrodzie. To również sposób na unowocześnienie elewacji starego domu.

Ozdoba elewacji

Ażurowe konstrukcje drewniane to doskonały sposób, aby wyróżnić fasadę budynku na tle innych. Wąskie drewniane elementy układane z prześwitami nadają ścianie przestrzenny charakter, przez co wydaje się ona lżejsza w odbiorze. Jeśli jest stosowana na większej płaszczyźnie, ściana zyskuje formę dodatkowego, ochronnego „płaszcza”. Sposób ułożenia elementów modeluje bryłę domu – układ wertykalny wydłuża ją i podwyższa, a elementy horyzontalne poszerzają i obniżają. Ażurowe konstrukcje układane na mniejszych fragmentach ścian pełnią rolę dekoracyjnych detali. Ułożone w prostokątnej ramie i zamontowane przy oknach czy drzwiach świetnie imitują żaluzjowe okiennice. Ażurowe konstrukcje stosowane na zewnątrz wykonuje się z gatunków drewna odpornego na działanie wilgoci – najczęściej są to modrzew syberyjski i świerk skandynawski. To gatunki drewna odporne nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale też mające dużą wytrzymałość mechaniczną. Elementy drewniane do tworzenia elewacji żaluzjowych mogą być fabrycznie pomalowanie i zabezpieczone przeciwogniowo. Na elewację stosuje się także termodrewno np. thermo sosnę. Drewno poddawane jest obróbce termicznej, dzięki której zyskuje stabilność wymiarową oraz dużą odporność na biodegradację. Termodrewno pozbawione jest także wycieków żywicznych, które są charakterystyczne dla naturalnego drewna iglastego.

Ażurowa ochrona przed słońcem

Ażurowe konstrukcje stosowane jako przesłony zewnętrzne mają długą tradycję – drewniane okiennice często miały żaluzjową konstrukcję. Ich następcą są ruchome przesłony w formie przesuwnych paneli wykonanych z drewnianych listew i umieszczonych na aluminiowej konstrukcji. Aktualnie żaluzjowe panele są często spotykane w obiektach użyteczności publicznej, w których tworzą formę przesłon wielkogabarytowych przeszkleń – to praktyczne rozwiązanie zapewniające w zależności od potrzeb ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i stały dostęp światła dziennego. Również w budownictwie jednorodzinnym, gdzie coraz częściej stosuje się duże przeszklenia, tego rodzaju żaluzje fasadowe zyskują coraz większą popularność. Mieszkańcy cenią takie rozwiązanie również ze względu na pozytywny wpływ na mikroklimat wnętrz – pomieszczenia nie są latem przegrzane, a także efekty estetyczne – naturalne światło wpadające do wnętrz jest naturalnie filtrowane przez szczeblinki żaluzji. Rozwiązanie to ma jeszcze walor praktyczny – wieczorem zapewnia prywatność jego mieszkańcom.

Ażurowe ścianki parawanowe

Przestrzenne ścianki z drewna można zastosować również w otoczeniu domu – modne są konstrukcje parawanowe będące częścią elewacji, ale nie związane z nią konstrukcyjne. Poszerzają one obrys budynku, tworząc wydzielone strefy pośrednie. Można w ten sposób przesłonić przestrzeń w strefie wejścia czy oddzielić taras od posesji sąsiada czy ulicy. Ażurowe ścianki z drewna sprawdzą się jako konstrukcja wiaty garażowej, altany, śmietnika. Samonośna konstrukcja ażurowych paneli mocowana jest do stelaża, najczęściej drewnianego lub metalowego.

zdjęcie tytułowe: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!