Artykuł: Elementy automatycznego systemu nawadniającego

Elementy automatycznego systemu nawadniającego

Piękny, zadbany ogród przy minimalnym nakładzie pracy – to marzenie wielu właścicieli działek. Jak je zrealizować? Pomocny z pewnością okaże się automatyczny system nawadniania.

System nawadniający to, najprościej mówiąc, odpowiedni układ węży i zraszaczy, którego zadaniem jest dostarczanie właściwej ilości wody do przydomowej roślinności. Pracą systemu nawadniającego zarządza sterownik nawadniania – urządzenie, pozwalające na zaprogramowanie czasu i częstotliwości podlewania. Linie kroplujące czy dysze zraszające zapewniają równomierne nawadnianie gleby, a woda dociera bezpośrednio do systemu korzeniowego, co znacznie ogranicza jej straty. Ponadto, automatyczny system nawadniania można wzbogacić, podłączając do niego czujnik wilgotności gleby czy czujnik deszczowy.

Zraszacze w automatycznym systemie nawadniania

Są dwa rodzaje zraszaczy. Jedne instalowane są na powierzchni ziemi, drugie – w gruncie. Na powierzchniach prostokątnych najlepiej sprawdzą się wynurzalne zraszacze wahadłowe. Ich zaletą jest to, że po zakończonej pracy samoczynnie schowają się w ziemi, pozostając zupełnie niewidoczne. Na niewielkich powierzchniach o kształcie prostokąta dobrze sprawdzą się zraszacze statyczne lub wahadłowe. W przypadku powierzchni o nieregularnym kształcie warto wybrać rozbudowany zraszacz, umożliwiający zaprogramowanie zasięgu wyrzutu wody, poprzez określenie konturu obszaru nawadniania. Na większych obszarach można zastosować również zraszacze turbinowe. Mogą one nawadniać obszary obejmujące cały okrąg, a dzięki możliwości regulowania sektora nawadniania sprawdzą się również przy podlewaniu wybranych fragmentów działki. Jeśli powierzchnia trawnika jest zróżnicowana, dobrym rozwiązaniem będzie system nawadniający ze zraszaczami wynurzalnymi z dłuższą lancą, dzięki której woda dotrze do każdego zakątka. Umożliwia on również nawadnianie ponad wysokimi roślinami. Na pozostałych obszarach rozmieszcza się zraszacze dookolne. W powierzchniach narożnych umieszcza się zraszacze z zasięgiem o kącie 90° i 270°, a powierzchnie boczne zraszaczami 180°. Wewnątrz powierzchni nawadnianego terenu umieszcza się zraszacze 360°.

Automatyczny system nawadniania: linie kroplujące

System nawadniający wykonuje się również w oparciu o linie kroplujące. Zapewnią one równomierną ilość wody roślinności posadzonej w rzędach, jak również pojedynczym okazom zielenie. Duże obszary zieleni warto zaopatrzyć w podziemne linie kroplujące (rury polietylenowe o średnicy 16-20 mm), na niewielkim terenie dobrze sprawdzi się linia naziemna. Odpowiednie podlewanie zieleni rosnącej w rzędach zapewnią nam podłączone do rury w pobliżu systemu korzeniowego kroplowniki rzędowe, z kolei kroplowniki końcowe wybiera się do punktowego nawadniania pojedynczych roślin. Długość linii to nawet 200 m.

System nawadniający: sterownik

Do wyboru mamy bardzo proste urządzenia, w których czas pracy automatycznego systemu nawadniania ustawia się pokrętłem, oraz bardziej rozbudowane modele z wielofunkcyjnym panelem sterowania. Najłatwiejszy rozwiązanie to system nawadniający ze sterownikiem montowanym na kranie. Zazwyczaj obsługuje on jedną linię nawadniającą. Droższe urządzenia mogą być montowane wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz. Przystosowane są do sterowania pracą kilku linii i zapamiętywania różnych cykli nawadniania. Większość urządzeń tego typu zasilana jest bateryjnie, dzięki czemu instalacja nawadniająca może pracować nawet podczas przerw w dostawie prądu. Jeśli na działce mamy studnię lub zbiornik do zbierania deszczówki, warto zwrócić uwagę na sterowniki nawadniania, umożliwiające podłączenie do nich pomp, które będą czerpać wodę z tych alternatywnych źródeł. Jeśli często przebywamy poza domem, warto zapytać sprzedawcę o zabezpieczenie sterownika zewnętrznego przed kradzieżą.

Czujniki wspomagające automatyczny system nawadniania

Aby móc dostosowywać ilość dostarczanej do roślin wody odpowiednio do ich zapotrzebowania, można wzbogacić instalację nawadniającą o specjalne czujniki wilgotności gleby. Uruchomią system nawadniania, gdy będzie ona zbyt sucha, i wyłączą go, kiedy gleba będzie wystarczająco wilgotna. Oszczędne zużycie wody zapewni nam także czujnik deszczowy, który przerwie nawadnianie, gdy tylko wykryje opady.

zdjęcia: fotolia.com, Cellfast

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!