Artykuł: Zalety mieszkania w domu energooszczędnym

Zalety mieszkania w domu energooszczędnym

Energooszczędne rozwiązania architektoniczne i techniczne, zapewniają mieszkańcom wyjątkowy komfort oraz wygodę życia. Główną zaletą domów energooszczędnych jest niski koszt ogrzewania i eksploatacji takiego budynku. Ponadto nowoczesne domy pozwalają także na znaczne obniżenie złego wpływu na środowisko naturalne.

Dom energooszczędny jest dzisiaj również synonimem domu nowoczesnego. Świadczą o tym prosta bryła budynku z dużymi, czerpiącymi naturalną energię słoneczną przeszkleniami i dwuspadowy dach, wyposażony w kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne. Z innowacyjnym domem związane są też warunki panujące w środku, czyli sprzyjający zdrowiu mikroklimat, świeże powietrze dostarczane dzięki sprawnie działającej wentylacji mechanicznej, dopływ dużej ilości światła naturalnego przez bogato przeszklone elewacje oraz wygoda na co dzień, rozumiana również jako uproszczona obsługa urządzeń instalacyjnych.

Komfort cieplny w domu energooszczędnym

Czynnikiem służącym zachowaniu komfortu termicznego we wnętrzach jest odpowiednie wykorzystanie naturalnych warunków lokalizacyjnych, do których należą ukształtowanie terenu, jego zadrzewienie, kierunek wiatrów i spływania wody oraz naturalna energia słoneczna. Konieczne jest też przestrzeganie zasad lokalizowania budynków energooszczędnych. W naszym klimacie, gdzie szczególnie silnie wieją wiatry północne, domy powinny być usytuowane tak, aby drzewa i krzewy tworzyły naturalną strefę buforową. Mają chronić przed działaniem silnych podmuchów wiatru, co w konsekwencji pozwoli ograniczyć utratę ciepła z wnętrz. Z kolei w lecie drzewa dają naturalną ochronę przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczeń. W klimacie umiarkowanym również ważne jest wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu w chłodne miesiące. Budynek pozyskuje ją przede wszystkim przez duże przeszklenia usytuowane na elewacji południowej oraz południowo-zachodniej.

Dom energooszczędny bez pleśni i toksyn

Wpływ na powstawanie toksyn we wnętrzach ma zapleśnienie ścian, wynikające ze zbyt dużej ilości wilgoci w pomieszczeniach. Są one przyczyną tak powszechnych dzisiaj alergii oraz wielu innych chorób. W domu energooszczędnym nie zagraża nam ten problem, gdyż buduje się tu ściany wykonane z materiałów suchych oraz o wysokiej dyfuzyjności, czyli zdolności do przepuszczania pary wodnej. Ryzyko pleśnienia i zagrzybiania ścian zmniejszają również dobrze zaizolowane przegrody, dzięki czemu para wodna nie kondensuje się na ciepłej powierzchni. Właściwą wilgotność przegród zawdzięczamy również brakowi mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła i prowadzących nie tylko do strat energii, ale także do zawilgocenia ścian oraz powstawania szkodliwej pleśni.

Świeże powietrze w domu energooszczędnym

System wentylacji mechanicznej stosowany w domu energooszczędnym, w porównaniu do wentylacji naturalnej, ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia stałą wymianę powietrza oraz usunięcie zanieczyszczeń, powstających w wyniku użytkowania budynku. Dlatego mieszkańcy funkcjonują w zdrowym środowisku. Ponadto, dzięki zastosowaniu filtrów w układzie wentylacji, kurz oraz pyłki nie przedostają się do pomieszczeń, zmniejszając ryzyko wywoływania alergii.

Dobre doświetlenie pomieszczeń w domu energooszczędnym

Wnętrza budynku energooszczędnego są dobrze oświetlone światłem dziennym, które ma walory zdrowotne oraz podnosi wartość użytkową pomieszczeń. Możemy z nich dłużej korzystać w ciągu dnia, nie wspomagając się światłem sztucznym i w ten sposób również oszczędzając na rachunkach za energię elektryczną. O tym, że konieczność oszczędzania energii nie musi oznaczać życia w ciemnościach, świadczy fakt, że nowoczesne domy energooszczędne często mają rzęsiście oświetlone wnętrze, a ich właściciele nie oszczędzają na dekoracyjnym oświetleniu elewacji czy ogrodu. Dzieje się to za sprawą energooszczędnych źródeł światła.

Komfort akustyczny w domu energooszczędnym

Zapewnienie komfortu akustycznego to jedno z ważniejszych celów, jakie stawia sobie współczesne budownictwo mieszkaniowe. Zależy on od poziomu dźwięku i hałasu, czasu pogłosu oraz poziomu hałasu dobiegającego z zewnątrz, a przenoszonego do wnętrz przez elementy konstrukcyjne budynku, nieszczelności np. okien czy system wentylacji. Budownictwo energooszczędne skutecznie zapobiega przenoszeniu się dźwięków. Dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne stanowią doskonałą zaporę przed ich przenikaniem do środka. Okna energooszczędne, dzięki kilku szybowym pakietom, również lepiej wyciszają pomieszczenia.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!