Artykuł: Atesty na zdrowie

Atesty na zdrowie

Dokonując wyboru materiałów budowlanych, które mają być użyte do budowy naszego domu, sprawdźmy atesty i aprobaty, gwarantujące użytkowanie produktu nienarażające na utratę zdrowia domowników.

Znaki te są dobrowolne, ale dobrze jest zwrócić na nie uwagę. Warto dowiedzieć się, czy używana chemia budowlana ma rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego lub czy materiał budowlany został dopuszczony do użytku przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, o czym świadczy atest higieniczny PZH (wydawany przez Państwowy Zakład Higieny, Zakład Higieny Środowiska). Wskazuje on na to, iż wyrób jest bezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców pod względem składu chemicznego, danych technicznych, przeznaczenia i zastosowania oraz oddziaływania na środowisko.

Eko-znak

Dobrze jest patrzeć na symbole umieszczane na opakowaniach produktów. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przyznaje od 1998 roku EKO-znak, świadczący o tym, że produkt niezależnie, w jakim kraju został wytworzony (w Polsce czy zagranicą), nie wywołuje negatywnych skutków dla środowiska naturalnego i nie jest szkodliwy od momentu powstania, przez transportowanie, instalację, użytkowanie, aż po jego utylizację.

Ecolabel

Stosowana w Unii Europejskiej od 1992 roku Stokrotka ECOLABEL (w Polsce nazywany europejskim kwiatkiem, stokrotką czy margerytką), czyli European Flower świadczy o tym, że dany produkt nie zawiera substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Stokrotką wyróżnia się produkty, których wytwarzanie i przetwarzanie minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przyznaje się ją w ponad dwudziestu kategoriach, między innymi farbom, tapetom oraz materiałom posadzkowym.

Eko-ITB

Tylko dla produktów budowlanych, które nie są szkodliwe podczas całego cyklu swojego życia, przeznaczony jest znak EKO-ITB, przyznawany przez centrum akredytacji Instytutu Techniki Budowlanej. Instytut ocenia produkt jako niezależna strona, co podnosi znacznie wartość wyróżnionych tym znakiem produktów.

GEV EMICODE

Możemy spotkać się też z certyfikatem GEV EMICODE nadawanym przez międzynarodową organizację badającą jakość produktów UEL ECO-INSTITUT. Oznaczeniem tym wyróżnia się materiały budowlane, które są przyjazne zdrowiu i środowisku. Występują trzy klasy tego certyfikatu EMICODE EC1 – bardzo słabo emitujące szkodliwe substancje, EMICODE EC2 – słabo je emitujące  oraz  EMICODE EC3 – emitujące szkodliwe substancje.

Czytaj także