Artykuł: Aluminiowe drzwi zewnętrzne

Aluminiowe drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne oprócz tego, że powinny dobrze się prezentować i „pasować” do domu , muszą być także wytrzymałe, bezpieczne i ciepłe. Z tego też powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na aluminiowe drzwi wejściowe, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu w domach jednorodzinnych nie były spotykane.

Dlaczego aluminiowe drzwi wejściowe są popularne? Przede wszystkim zawdzięczają to m.in. takim zaletom jak lekkość, trwałość i wytrzymałość (aluminium wykorzystywane jest m.in. do konstrukcji samolotów). Drzwi aluminiowe odznaczają się również wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania czy wypaczenia i odkształcenia (mogą być poddawane intensywnej eksploatacji), są także odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Inwestorzy cenią również je za to, że nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Drzwi aluminiowe trudno zniszczyć w codziennym użytkowaniu i w nienagannym stanie będą nam służyć przez wiele lat.

Warianty aluminiowych drzwi wejściowych

Aluminium daje niemal nieograniczone możliwości projektowe i konstrukcyjne, gdyż jest łatwe w obróbce i kształtowaniu. Z tego też powodu drzwi aluminiowe dostępne są w wielu odsłonach (niektóre są nadzwyczaj interesujące) i rozmiarach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do architektury budynku czy elewacji. Możemy wybierać wśród prostych, minimalistycznych modeli, a także bardzo dekoracyjnych. Drzwi aluminiowe mogą być pomalowane na dowolny kolor w procesie anodowania lub malowania proszkowego, często są wzbogacone okleinami drewnopodobnymi. Zwolennicy bardziej ozdobnych rozwiązań mogą wybierać z ogromnej puli dodatków i jednolitą powierzchnię skrzydła ozdobić aplikacją ze szczotkowanej stali nierdzewnej lub folii drewnopodobnej, dekoracyjnym frezowaniem lub przeszkleniem: przezroczystym, refleksyjnym, barwionym w masie, bezpiecznym, weneckim lustrem, piaskowanym (którego wzór może nawiązywać do aplikacji panelu). Równie szerokie możliwości dają pochwyty – zlicowane lub nawierzchniowe, ze szczotkowanej stali szlachetnej, o różnorodnych wielkościach i kształtach.

Jednoskrzydłowe aluminiowe drzwi wejściowe zazwyczaj mają szerokość 80, 90 i 100 cm, na zamówienie dostępne są również szersze. Natomiast minimalna wysokość to 200 cm. Grubość skrzydła wynosi od 50 do 70 cm.

Ciepłe, ciche i bezpieczne aluminiowe drzwi wejściowe

Standardowe skrzydło drzwi zewnętrznych składa się z ramy, która w przypadku drzwi antywłamaniowych wzmacniana jest dodatkową kratownicą. Rama pokryta jest z obu stron poszyciem, które może być wykonane z płyt lub płycin, a w drzwiach antywłamaniowych stosuje się blachę. Środek, a także ościeżnica wypełnione są materiałem termoizolacyjnym (wełną mineralną, pianką poliuretanową lub styropianem). Także przeszklenia wykonane są z energooszczędnych pakietów szybowych. Dzięki takiej konstrukcji drzwi aluminiowe skutecznie chronią przed utratą ciepła z domu i zapobiegają przedostawaniu się zimna do środka, wpływają również znacząco na redukcję kosztów eksploatacyjnych. Mogą być stosowane zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych. Dodatkową – bez wątpienia istotną – korzyścią stosowania drzwi aluminiowych jest też wysoka dźwiękochłonność. Ich konstrukcja pozwala na zapewnienie izolacyjności akustycznej na poziomie zapewniającym bardzo wysoki komfort użytkowania budynku. Warto podkreślić, że aluminiowe drzwi zewnętrzne należą do klasy drzwi bezpiecznych, tym samym wystarczająco chronią dom przed niepożądanymi osobami.

Wady aluminiowych drzwi wejściowych

Największą wadą drzwi aluminiowych jest ich wysoka cena w porównaniu z drzwiami wykonanymi z innych materiałów. Zapłacimy za nie więcej niż za drzwi z PVC, elementów drewnopochodnych czy stali, ale cenowo są one podobne do drzwi drewnianych. Niektórzy inwestorzy narzekają na zarysowania i wgniecenia (niemożliwe jest ich naprawienie) – może dojść do tego podczas próby mechanicznego uszkodzenia drzwi z aluminium. Jednak w nowoczesnych modelach problem ten został wyeliminowany.

zdjęcie otwierające: HörmannCzy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Zapoznaj się z produktami

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!