Artykuł: Aktualny trend – nowoczesne budowanie domu

Aktualny trend – nowoczesne budowanie domu

Pod pojęciem nowoczesnego domu kryje się dzisiaj nie tylko forma budynku podążająca za najnowszymi trendami, ale także sposób prowadzenia budowy.

Współczesna „nowoczesność” w budownictwie ma wiele wymiarów. Przede wszystkim oznacza ona stosowanie nowoczesnych technologii wznoszenia przegród budynku oraz używania produktów chemii budowlanej o innowacyjnym działaniu.

Nowoczesne prowadzenie budowy

Znakiem nowoczesności w obszarze materiałów budowlanych są rozwiązania systemowe – kompatybilne zestawy materiałów i produktów chemii budowlanej pozwalające zrealizować jakiś element i zminimalizować w ten sposób ryzyko błędów wykonawczych oraz wzmocnić trwałość budynku. Nowoczesne podejście do budowania opiera się także na stosowaniu materiałów wysokiej jakości, zapewniających rozwiązania trwałe i estetyczne. 

Synonimem współczesnego budowania jest również profesjonalizm wykonawstwa, często opierający się na ścisłej współpracy z producentami materiałów budowlanych. 

Nowoczesna budowa jest prowadzona szybko - współcześni polscy inwestorzy chcieliby bezproblemowo i błyskawicznie załatwić wszystkie formalności, współpracować wyłącznie z profesjonalnymi ekipami, skrócić proces inwestycyjny do niezbędnego minimum, ale też mieć gwarancję wysokiej jakości wykonanych prac. W tak rozumiany proces budowy wpisana jest wysoka jakość zaopatrzenia placu budowy i wysoki poziom bezpieczeństwa prowadzonych prac. 

Nowoczesna budowa, czyli ekologiczna

Bliskie przymiotnika „nowoczesny” są takie pojęcia jak „ekologia” czy „zrównoważony rozwój”, które oznaczają nie tylko wznoszenie budynków nie szkodzących środowisku na etapie ich eksploatacji, ale też ekologiczny, oszczędzający otoczenie proces budowy.

Idąc dalej tym tropem można powiedzieć, że celem wybudowania domu nowoczesnego jest stworzenie rodzinie warunków do zdrowego życia, wygoda i komfort mieszkania na co dzień. To zadanie przypada przede wszystkim nowoczesnym instalacjom, elementom wykończenia i wyposażenia domu.  Współczesny dom wymaga też od nowoczesnego inwestora konsekwencji, wiele z rozwiązań weryfikuje się podczas eksploatacji. Na cóż bowiem zda się wysokiej jakości instalacja grzewcza, jeśli zamiast ekologicznych, nieszkodzących środowisku i zdrowiu ludzi paliw do kotła trafią emitujące szkodliwe związki śmieci?

Te jednak aspekty nowoczesności wymagają najbardziej chyba kompleksowego zastosowania odpowiednich materiałów i urządzeń. O komforcie termicznym czy jakości powietrza, a więc głównych parametrach tzw. zdrowego domu, decydują bowiem nie tylko nowoczesne systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ale też rodzaj zamontowanych okien, budulec na ściany, tynki, farby czy materiały użyte do termoizolacji.  Nowoczesne podejście każe wybierać te produkty, które gwarantują nam „oddychanie” przegród, pojawiają się też na rynku takie, które w sposób „inteligentny” prowadzą gospodarkę cieplno-wilgotnościową wnętrz. 

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czytaj także