Artykuł: Aktualne trendy w aranżacji przestrzeni przydomowej

Aktualne trendy w aranżacji przestrzeni przydomowej

Dzisiaj posesja to jedność – granice między domem a otoczeniem są zacierane. Tych samych materiałów, które stosujemy do wykończenia elewacji, a nawet wnętrz, używamy także do wykończenia tarasów, podjazdów czy do budowy lub wykończenia ogrodzeń oraz elementów małej architektury. Spójność estetyczna domu i jego otoczenia to jednak nie jedyny trend w aranżacji przestrzeni przydomowej

Wygodna i bezpieczna komunikacja

Na podjazdach i tarasach stosuje się materiały, które mają nieśliską powierzchnię – zawdzięczają ją odpowiedniemu wykończeniu: fakturom takim jak ryfle, reliefy. W uzyskaniu takiego efektu świetnie sprawdzą się też kamienie o szorstkiej powierzchni, np. płomieniowanej lub groszkowanej. Bezpieczeństwu i wygodzie sprzyja także oświetlenie strefy wejścia – tu niezawodne są czujniki ruchu – oraz stosowanie elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych.

Materiały wykończeniowe nowej generacji

Nowe technologie sprzyjają powstawaniu nowoczesnych materiałów służących wygodzie użytkowników i ich łatwiejszej, niewymagającej wielu zabiegów konserwacji. Materiały są coraz trwalsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia oraz warunki atmosferyczne. Dobrym przykładem są tu: kompozyty drewnopochodne, które coraz częściej zastępują na tarasach elementy drewniane; używane do budowy elementów małej architektury drewno poddane obróbce termicznej, które staje się bardziej odporne; metalowe elementy siatki, które nie rdzewieją, czy metalowe ogrodzenia – lekkie i łatwe w montażu.

Produkty oszczędzające środowisko

Producenci materiałów ogrodzeniowych dążą do jak najmniejszego zużycia surowców, np. lekkie elementy stalowe zawierają mniej stali niż w tradycyjnej siatce ogrodzeniowej. Nurt ekologiczny reprezentują także ażurowe i perforowane nawierzchnie, które przepuszczają wodę opadową. W gospodarce odpadami organicznymi standardem są coraz bardziej efektywne kompostowniki.

Wysoka ranga światła

Oświetlenie zewnętrzne nie ogranicza się do lampy nad podestem wejściowym. Oświetla się elewacje, ścieżki ogrodowe, podświetla drzewa, krzewy i rabaty. Efektowne i skuteczne oświetlenie posesji jest obecnie znacznie tańsze nie tylko na etapie zakupu lamp, źródeł światła (w perspektywie ich długoletniej eksploatacji), ale też biorąc pod uwagę koszty energii – sprzyjają temu energooszczędne źródła światła oraz lampy solarne.

Energooszczędność

Oszczędności energii służą bramy garażowe o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Można kupić bramy z naświetlami, dzięki czemu garaże są także doświetlane światłem naturalnym. Coraz częściej w ogrodach stosujemy lampy solarne, które nie wykorzystują energii elektrycznej.

Systemowe rozwiązania

Z myślą o spójnej koncepcji domu i jego otoczenia producenci proponują np. elementy ogrodzenia i do tego bramy wjazdowe utrzymane w tej samej stylistyce, a nawet wykonane z tych samych materiałów. Także producenci materiałów elewacyjnych w swojej ofercie mają nie tylko płytki czy cegły elewacyjne, ale także asortyment przeznaczony do wykonania w tej samej stylizacji nawierzchni chodników, ścieżek czy podjazdów lub produkty do wykonania elementów małej architektury ogrodowej (np. grilla, ławeczek, altan), ogrodzeń (słupki i murki do zamocowania przęseł ogrodzeniowych), jak również murków oporowych i schodów przy niwelacji różnic poziomu terenu.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.