Artykuł: Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem

Do najnowocześniejszych sposobów wymiany powietrza można zaliczyć wprowadzoną na rynek przez firmę VELUX naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem. Jej zainstalowanie w oknach dachowych umożliwia nie tylko komfortowe wietrzenie, ale też sprzyja oszczędzaniu energii.

Brak wymiany powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, jednak wystarczy wietrzyć je od 2 do 4 razy dziennie, by uniknąć wielu chorób. Gdy jest zimno lub pada deszcz i dodatkowo silnie wieje, trudno zdecydować się na otwarcie okien. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach okazuje się innowacyjna na rynku naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem. Stosując ją, mamy zapewnione odzysk ciepła, wysoką wydajność wymiany powietrza oraz ochronę przed hałasem. Takie rozwiązanie to także dużo większa oszczędność i elastyczność, niż wprowadzenie większego scentralizowanego systemu w całym budynku.

Świeże powietrze bez strat energii

Minusem tradycyjnego wietrzenia w zimne dni jest zbyt duży napływ do pomieszczeń chłodnego powietrza, które sprawia, że przebywanie w takim wnętrzu jest mało komfortowe – nie tylko się wychładza, ale też ponosimy znaczne straty energii grzewczej. Zastosowanie naokiennej wentylacji VELUX z rekuperatorem typu ZOV ogranicza straty energii powodowane przez wentylację do minimum. Działa ona przy zamkniętym oknie  – sprawia, że świeże powietrze napływające do domu ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zaawansowanej technologii, urządzenie zapewnia rekuperację na poziomie około 75%. Jest także bardzo energooszczędne – na piątym poziomie intensywności przepływu powietrza zużywa jedynie 0,18 W/(m2/h) 26 kWh na rok. Tym samym wydatki poniesione na ogrzewanie zmniejszają się w znacznym stopniu.

Wygoda użytkowania

Aby uruchomić wentylację i cieszyć się świeżym powietrzem nie trzeba uchylać okna. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu i otworzyć klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Urządzenie może więc pracować nawet, gdy nikogo nie ma w domu. Jest także wodoszczelne, więc nie musimy się martwić o zalanie mieszkania podczas deszczu. Dzięki wysokiej jakości, wymiennym filtrom powietrza, system gwarantuje ciągłą wymianę zużytego i wilgotnego powietrza na świeże.

Urządzenie to umożliwia indywidualną konfigurację i wybór jednego z dziewięciu poziomów pracy. Dzięki temu w zależności od rodzaju wybranego filtra w każdym wnętrzu można ustawić inną intensywność przepływu powietrza - od 11 do 28,5 m3/h. Wentylacja z odzyskiem ciepła to doskonałe rozwiązanie do sypialni i pokojów dziecięcych. Nawet na najwyższym trybie system pracuje bardzo cicho. Dodatkowo, ogranicza poziom hałasu z zewnątrz aż o 44dB i tym samym gwarantuje spokojny sen i wysoką jakość powietrza. 

Łatwy montaż

Naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem można zamontować na każdym etapie użytkowania okna, a także podczas remontu lub adaptacji poddasza, kiedy to instalacja centralnego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła bardzo często jest niemożliwa lub wiąże się z wysokimi kosztami.  W zależności od potrzeb i możliwości  można zdecydować się na jej montaż  tylko w wybranych pomieszczeniach. Naokienna wentylacja nie ogranicza żadnej funkcji okna.  Instalowana jest na zewnątrz, nad oknem dachowym i jest niewidoczna od środka. Od strony dachu wygląda bardzo estetycznie, gdyż jest idealnie dopasowana do rozmiaru okna i koloru oblachowania. Wentylacja VELUX z rekuperatorem może być zakładana razem z roletami zewnętrznymi i markizami sterowanymi elektrycznie. Jest przystosowana do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 60° na oknach obrotowych VELUX Nowej Generacji GGL i GGU z górnym systemem otwierania, o szerokości 78, 94 cm oraz114 cm. By zamontować urządzenie VELUX, wystarczy jedynie doprowadzić zasilanie w okolice okna.


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!