Artykuł: Jak odświeżyć i naprawić elewację  z firmą Baumit

Jak odświeżyć i naprawić elewację z firmą Baumit

Elewacja domu z upływem czasu blaknie, brudzi się, pęka i porasta algami. Możemy nadać jej nową jakość stosując odpowiednie preparaty firmy Baumit. Dzięki nim naprawimy powierzchniowe i głębsze pęknięcia, a także wykonamy nową warstwę termoizolacyjną.

Zanim rozpoczniemy prace budowlane i remontowe starannie oczyśćmy elewację. Po usunięciu zabrudzeń zobaczymy, w jakim stanie jest tynk. Ponadto w przypadku decyzji o malowaniu elewacji, zmywając tłuszcz i brud, poprawimy przyczepność nowo nakładanych warstw. Ściany zewnętrzne możemy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotką, wodą z dodatkiem specjalnego środka rozpuszczającego i skutecznie usuwającego z powierzchni kurz, pył, a także tłuszcze, oleje i inne uporczywe zabrudzenia. Gdy zauważymy na ścianie zazielenienia lub charakterystyczny szary nalot, to znak, że w tym zadomowiły się algi i glony. Musimy je usunąć, ponieważ uszkadzają elewację, obniżając jej trwałość. Do tego celu należy zastosować odpowiednie preparaty. Pamiętajmy, że malowanie elewacji przeprowadzamy dopiero, gdy jest całkowicie sucha.

Malowanie elewacji

To najłatwiejszy sposób, by przywrócić jej blask. Wybierając farbę, warto wybrać taką, która będzie w przyszłości zapobiegać różnym problemom. I tak na przykład farba elewacyjna na bazie żywicy silikonowej odznacza się podwyższoną odpornością na zabrudzenia oraz ma w swoim składzie nowoczesne, bezpieczne środki powierzchniowo czynne, które chronią powierzchnię elewacji przed porastaniem glonami i pleśnią. Wybór farby w ciemnym kolorze powinien być szczególnie przemyślany, gdyż taka ściana nadmiernie się nagrzewa, powstają na niej naprężenia, a w efekcie mikropęknięcia. Rozwiązaniem tego problemu jest powłoka malarska z technologią Baumit Cool Pigment. Dzięki niej farba odbija znaczną część energii słonecznej, redukując temperaturę na powierzchni elewacji, a tym samym chroniąc warstwę termoizolacyjną przed uszkodzeniem.    

Naprawa elewacji

Drobne rysy – mikropęknięcia – nie są skomplikowane do naprawienia. Zacznijmy od zmierzenia grubości rys szczelinomierzem. Jeśli ich grubość nie przekracza 0,5 mm, to powierzchnię gruntujemy specjalnym podkładem wypełniającym rysy – wykorzystujemy do tego celu wałek malarski. Taki preparat wzmocniony włóknami, pokryje rysy i wypełni nawet najdrobniejsze uszkodzenia elewacji. Następnie, po wyschnięciu, możemy pomalować elewację farbą dostosowaną do rodzaju tynku.   

Jeśli pęknięcia są większe niż 0,5 mm oraz tynk (i ewentualnie warstwa zbrojona elewacji) jest uszkodzony, to prace naprawcze są bardziej skomplikowane. Po umyciu i osuszeniu ściany, usuwamy wszystkie luźne fragmenty, starannie oczyszczamy pęknięcia szpachelką. Pacą zębatą nakładamy zaprawę przyczepną, zatapiamy w niej siatkę z włókna szklanego i szpachlujemy całość przy użyciu tej samej zaprawy. Następnie gruntujemy podłoże, a gdy tak przygotowana powierzchnia wyschnie, możemy zastosować tynk dekoracyjny. Prace naprawcze dobrze jest przeprowadzać wiosną i latem. Unikajmy ich wykonywania jesienią i zimą, gdyż w głąb tynku przedostanie się wilgoć, a to doprowadzi do szybkiego pogorszenie się stanu elewacji.  

Docieplenie domu

Do docieplenie domu warto się zdecydować, gdyż lepsze termoizolacja to wymierne korzyści finansowe. Nową warstwę termoizolacyjną mocujemy do istniejącej, czystej powierzchni starego ocieplanie za pomocą zaprawy klejącej. Następnie wykonujemy warstwę zbrojącą, zatapiając w zaprawie klejowo-szpachlowej siatkę z włókna szklanego i szpachlując ponownie zaprawą, gruntujemy podłoże i nakładamy wybrany tynk. Nowa warstwa termoizolacyjna powinna być zamocowana mechanicznie do nośnego podłoża elewacji specjalnie dobranymi i rozmieszczonymi łącznikami, które przechodzą zarówno przez nowe, jak i stare ocieplenie.

Pamiętajmy też, że zewnętrzna termoizolacja powinna mieć charakter ciągły, ponieważ każdy mostek cieplny powoduje stratę energii. Najrozsądniej stosować sprawdzone rozwiązania systemowe od renomowanych producentów. Przede wszystkim dlatego, że ich poszczególne elementy są przetestowane i kompatybilne ze sobą. Poza tym, na podstawie wyników badań, łatwiej dobrać materiały o odpowiednich dla naszych potrzeb parametrach.   


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!