Artykuł: Hydroizolacja w systemie Botament jesienią i zimą

Hydroizolacja w systemie Botament jesienią i zimą

Każdy budynek należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Gwarancją skutecznej ochrony jest prawidłowo wykonana hydroizolacja. Dzięki systemowi Botament możemy prace budowlane prowadzić jesienią, a nawet zimą.

Chociaż jej nie widać, to hydroizolacja ścian i piwnic jest bardzo ważnym etapem budowy domu, gdyż woda gruntowa wykorzysta każdą szczelinę i wniknie w głąb betonu niszcząc go. Osuszanie zawilgoconych ścian czy naprawa izolacji to dość spory koszt. Aby skutecznie zabezpieczyć płyty fundamentowe i zewnętrzne ściany piwnic, najlepiej wykonać bitumiczne izolacje grubowarstwowe – prace budowlane mogą być prowadzone nawet jesienią i zimą, jeśli temperatura nie spadnie poniżej 0oC. Bitumiczne izolacje grubowarstwowe skutecznie zabezpieczają beton przed destrukcyjnym działaniem wody, wilgoci i agresywnymi środkami, które znajdują się w gruncie. Ponadto szybko schną. 

Hydroizolacja płyt fundamentowych i zewnętrznych ścian piwnic – krok po kroku

  • Przygotowanie podłoża. Podłoże musi być czyste, nośne i nieprzemarznięte. Usuwamy wszystkie zabrudzenia, stare powłoki malarskie, a także wystające elementy zaprawy. Rysy, spoiny czy ubytki zamykamy odpowiednim materiałem i wyrównujemy do lica.
  • Gruntowanie i uszczelnianie. Zanim przystąpimy do nakładania izolacji, powinniśmy zagruntować podłoże. Dobrze jest także położyć zaprawę uszczelniającą – ochroni przed tzw. negatywnym działaniem wody. Na narożnikach wewnętrznych, przede wszystkim w miejscach połączeń ściany z ławą i płytą fundamentową wykonujemy wyoblenia z zaprawy mineralnej. Natomiast w obszarze działania wody rozbryzgowej i poniżej grunty nakładamy mineralną zaprawę uszczelniającą – należy zachować minimum 10-centymetrowy zakład, który uchroni przed wnikaniem wilgoci pod bitumiczną powłokę uszczelniającą. 
  • Hydroizolacja. Gdy wszystkie zaprawy zwiążą, możemy rozpocząć hydroizolację. Grubowarstwową bitumiczną masę uszczelniającą nakładamy pacą i kielnią lub urządzeniem natryskowym – wymagane są minimum 2 warstwy (między aplikacjami poszczególnych warstw należy zachować kilkugodzinny odstęp). Grubość warstw zależy od istniejącego obciążenia wodą. Jeśli przewidziana jest izolacja przeciw wodzie pod ciśnieniem w pierwszą warstwę izolacji wtapiamy siatkę w włókna szklanego.

Bitumiczne masy uszczelniające pełną odporność na deszcz wykazują po około 4 godzinach od aplikacji. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność powietrza, tym czas schnięcia jest krótszy.

Izolacja bitumiczna do stosowania zimą – Botament® BM 92 Winter

Botament® BM 92 Winter to grubowarstwowa, szybkoschnąca, bitumiczna masa uszczelniająca, która przeznaczona jest do izolacji części budynków stykających się z gruntem. Hydroizolacja wykonana z Botament® BM 92 Winter jest skuteczną ochroną przed wilgocią, wodą pod ciśnieniem, wodą niewywierającą ciśnienia oraz agresywnymi związkami występującymi w podłożu. Masę można stosować nawet zimą, gdy temperatura powietrza nie spadnie poniżej 0oC. Jest elastyczna, odporna na procesy starzenia oraz umożliwia mostkowanie rys. Dzięki zbrojeniu włóknami, odznacza się doskonałą przyczepnością do podłoża, zwiększając przyczepność izolacji. Do wykonywania hydroizolacji w temperaturach 5-30oC polecany jest Botament® BM 92 Schnell.

Botament® BM 92 Winter oraz Schnell dostępne są w składach budowlanych sieci GRUPY PSB w opakowaniu 28 kg. 


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!