Artykuł: Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann z dotacją w programie Czyste Powietrze

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann z dotacją w programie Czyste Powietrze

Jak podnieść standard energetyczny oddanego już do użytku domu, skutecznie obniżyć koszty jego ogrzewania, a jednocześnie uniknąć przy tym dużych wydatków? Wziąć udział w programie Czyste Powietrze. Parametry techniczne energooszczędnych drzwi wejściowych i bram garażowych marki Hörmann umożliwiają dofinansowanie ich zakupu w ramach tego rządowego programu, a także wykorzystanie nowej ulgi podatkowej na termomodernizację.

W sumie odzyskać można nawet do 90% kosztów poniesionych na zakup wszystkich materiałów i usług związanych z termomodernizacją domu, w tym także stolarki otworowej. Wysokość dotacji zależy od dochodu przypadającego na członka rodziny, nie może być jednak wyższa niż 53 tysiące złotych. Dla każdej ze stref termomodernizacji określono inny górny pułap kosztów kwalifikowanych do dofinansowania. W przypadku drzwi zewnętrznych oraz drzwi i bram w garażach ogrzewanych maksymalnie odliczyć można do 2 tysięcy złotych za metr kwadratowy bram i drzwi w jednym budynku. Budynek musi jednak posiadać źródło ciepła spełniające wymogi określone w programie Czyste Powietrze. Takie dofinansowanie wymaga też kupna bram i drzwi o wystarczająco niskim współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z rozporządzeniem nie może on być wyższy niż U= 1,3 W/(m2·K). Tyle też od 1 stycznia 2021 roku wynosił będzie maksymalnie dopuszczalny stopień przenikania ciepła dla drzwi wejściowych w budynkach mieszkalnych.

Energooszczędnie znaczy ekologicznie 

Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsza termoizolacyjność, tym mniej ciepła ucieka z domu i garażu, tym mniejsze płacimy rachunki za ogrzewanie, tym więcej pieniędzy zostaje w naszych portfelach. Energooszczędność wiąże się też z ekologicznym stylem życia. Dlatego firma Hörmann, znana ze swoich działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, od lat produkuje drzwi zewnętrzne i bramy garażowe do domów energooszczędnych, o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Oferuje nawet drzwi o współczynniku przenikania ciepła U = 0,47 W/(m2·K) – prawie dwukrotnie przekraczającym poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych. W ofercie tego producenta z łatwością znajdziemy więc duży wybór bram i drzwi o parametrach izolacyjności cieplnej pozwalających na uczestnictwo w programie Czyste Powietrze.

Bramy garażowe z ulgą 

Firma Hörmann oferuje dwa typy segmentowych bram garażowych, których współczynnik przenikania ciepła pozwala na zastosowanie ich w trakcie termomodernizacji domu i uzyskanie dofinansowania ich zakupu. Wytycznym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doskonale odpowiadają zbudowane z ocieplanych segmentów o grubości 42 mm i zamontowane wraz z ościeżnicą ThermoFrame – bramy LPU 42. Te o wymiarach 5 x 2,25 m osiągają współczynnik przenikania ciepła U = 1,2 W/(m2·K). Inwestorzy, którym zależy na jeszcze większej oszczędności energii i pieniędzy mogą zdecydować się na energooszczędne bramy LPU 67 Thermo zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła U może wynosić 1,0 W/(m2·K), a z ościeżnicą ThermoFrame nawet 0,88 W/(m2·K). 

Drzwi wejściowe z ulgą 

Jeszcze większe możliwości wyboru stolarki, na zakup której będziemy mogli otrzymać bezzwrotną dotację daje oferta drzwi zewnętrznych firmy Hörmann. Wszystkie modele energooszczędnych i bardzo bezpiecznych stalowych drzwi Thermo65 oraz aluminiowych drzwi ThermoSafe znacznie przewyższają stawiane przez ustawodawcę minimalne wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania. Współczynnik przenikania ciepła tych drzwi bez przeszkleń może wynosić nawet U = 0,87 W/(m2·K). W kilkudziesięciu modelach z atrakcyjnymi przeszkleniami nie przekracza natomiast U = 1,1 W/(m2·K). Dodatkowo Hörmann oferuje też trzy wzory drzwi Thermo oraz dziesięć wzorów drzwi Thermo46, których izolacyjność cieplna określona przez współczynnik U wynosi 1-1,3 W/(m2·K). Tak bogata oferta pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej domu i uzyskanie na ten cel dofinansowania z NFOŚiGW, a jednocześnie umożliwia wybór bram i drzwi zgodnie z indywidualnymi upodobaniami estetycznymi.


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!