Artykuł: Beton Baumit w domu – dekoracje wykonane samodzielnie

Beton Baumit w domu – dekoracje wykonane samodzielnie

Beton dzisiaj „wkracza na salony”, nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Ta mieszanka cementu i kruszywa sprawdza się nie tylko na ścianach, podłogach czy blatach, to również doskonały materiał do stworzenia własnych dekoracji i domowych akcesoriów.

Do przyrządzenia „domowego” betonu najlepiej wykorzystać gotową suchą mieszankę, np. Baumit Beton B20 (przeznaczona jest do wykonywania drobnych robót betoniarskich i naprawczych oraz elementów tzw. małej architektury). Potrzebny będzie także pojemnik, woda, mieszadło (np. gładki patyk czy listewka), a także rękawiczki. Mieszankę mieszamy z wodą w ilości podanej przez producenta i po kilku, maksymalnie kilkunastu, minutach możemy przystąpić do pracy. Dobrze, aby pomieszczenie, w którym pracujemy było dobrze wentylowane.

Przedstawiamy kilka łatwych do wykonania dekoracji, które można stworzyć dzięki Baumit Beton B20.

Świeczniki z betonu

Najłatwiejszą wersją świecznika jest ta stworzona z prostokątnego kartonu po mleku. Zaczynamy od wycięcia w równych odstępach w jednej ze ścianek otworów (3 lub 4) o średnicy odpowiadającej podłużnym świeczkom. Następnie przez jeden z otworów wlewamy beton – pomiędzy jego powierzchnią a ścianką kartonu z otworami należy zostawić kilka milimetrów przestrzeni. W otworach umieszczamy świeczki. Gdy beton wyschnie, usuwamy karton – najlepiej użyć do tego celu ostrego nożyka do papieru. Wypalone świeczki wymieniamy na nowe.

Możemy wykonać również bardziej dekoracyjny świecznik. W tym przypadku potrzebne nam będą papierowe kubki w dwóch rozmiarach lub sztywne tuby. Te o większej średnicy od wewnątrz wyklejamy posmarowaną klejem lub wazeliną koronkową taśmą (kupimy ją w pasmanterii). Wlewamy do niego warstwę betonu – jej wysokość zależy od tego, jak głęboko chcemy wsuwać świeczkę. Następnie w większym pojemniku umieszczamy mniejszy, dociążamy go monetami lub kamykami, by nie zmienił położenia i ostrożnie dolewamy betonu, a gdy wyschnie, usuwamy papierowe foremki.

Do wykonania misy-świecznika możemy wykorzystać nadmuchany balon. Wkładamy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, który stabilizujemy kamykami lub innymi ciężkimi i niewielkimi przedmiotami. Na czaszę balonu nakładamy beton (ręcznie, więc nie zapomnijmy o rękawiczkach) – nie musi być równo, gdyż chodzi o uzyskanie kształtu misy oraz ciekawej faktury. Gdy beton wyschnie, balon przekłuwamy. Świecznik od środka malujemy złotą farbą akrylową lub sprayem – będzie intrygująco odbijać blask płomieni.

Magnesy i uchwyty do szafek z betonu

Do wykonania ozdobnych magnesów potrzebujemy: beton, małe okrągłe magnesy, silikonowe foremki do lodu lub babeczek z przegródkami w dowolnym kształcie. Każdą z nich wystarczy zalać świeżym betonem i umieścić na środku magnesowy krążek. Po wyschnięciu możemy pomalować je farbami.

Uchwyty do szafek robi się bardzo podobnie, tylko zamiast magensów w foremkach umieszczamy wkręty o rozmiarze pasującym do otworów w meblach.

Betonowa mydelniczka i kubek na szczoteczki do zębów

Okrągłą mydelniczkę z łatwością wykonamy zalewając świeżym betonem plastikową podstawkę pod doniczkę, a kubek w taki sam sposób, jak świecznik z koronkowym ornamentem. Wystarczy dobrać odpowiednio wysoką papierową formę – tak, by włożone do betonowego kubka szczoteczki nie wypadały.  


Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!