Wanna w wannie – dobry sposób na odnowienie wanny

Jak mieć nową wannę bez remontu łazienki? Chociaż wydaje nam się to niemożliwe, jest jednak na to łatwy sposób. Możemy zdecydować się na montaż wanny w wannie. Ponadto metoda ta jest tańsza niż kupno nowej wanny.

Renowacja wanien metodą „wanna w wannie” to pomysł, który powstał w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W ten sposób odnawiano popularne w tamtym kraju wanny wmurowane w podłogę. Łatwość, skuteczność oraz niewielkie koszty sprawiły, że bardzo szybko metoda ta rozpowszechniła się, a także trafiła na rynki europejskie. To godne polecenia rozwiązanie dla osób, które są zainteresowane odnowieniem samej wanny, ale nie generalnym remontem łazienki.

 

Akrylowy wkład

Metoda „wanna w wannie” polega na włożeniu do starej, zniszczonej wanny nowego wkładu akrylowego, tłoczonego z cienkiej, półcentymetrowej płyty akrylowej wzmocnionej włóknem szklanym. Z jego pomocą w ciągu około 3 godzin odnowimy zarówno model wolno stojący, jak i zabudowany, żeliwny i metalowy. Wkłady są wytwarzane według wzorców ze standardowych wanien i można je zamontować do około 95% wanien emaliowanych, które są wykorzystywane w naszym mieszkaniach.

Obie wanny są sklejane za pomocą dwuskładnikowej piany. Wanna-wkład jest dopasowana w taki sposób, że stara wanna jest całkowicie zakryta i pełni wyłącznie funkcję mocnego stelażu. Taki układ działa na zasadzie termosu, co sprawia, że woda w wannie wychładza się znacznie wolniej. Dzięki temu możemy dłużej rozkoszować się ciepłą kąpielą, zmniejszą się także jej koszty.

 

Jak dbać o nową wannę?

Przy odpowiedniej pielęgnacji powierzchnię wkładu, posłuży on nam kilka-kilkanaście lat. Jeśli zajdzie potrzeba jego wymiany, obecny wkład można wyciąć i wkleić nowy.

O nową wannę dbamy tak, jak o wszystkie modele akrylowe, czyli stosujemy środki przeznaczone do tego typu powłok. Preparat do czyszczenia nie powinien zawierać granulek, mocnych kwasów i zasad, gdyż rysują one powierzchnię. Z tego też powodu używajmy miękkiej ściereczki lub gąbki.

 

Ile kosztuje metoda „wanna w wannie”?

Wklejenie wkładu oraz wymiana systemu odpływowego trwa około 3 godzin. Wszystkie prace możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć je profesjonalnej firmie. Za jej usługi będziemy musieli zapłacić około 800 zł. Cena to obejmuje pełną obsługę montażu i sprzątania po nim, w tym wymianę systemu odpływowego, podłączenie go do nowej wanny i wykończenie silikonem połączeń między wanną a płytkami. Pewną niedogodnością może być to, że kąpiel możemy wziąć dopiero po 12 godzinach – nowa wanna na 12 godzin zostaje wypełniona wodą, która równomiernie dociska jedną wannę do drugiej.

Produkt nie jest obecnie dostępny w sieci sklepów Grupy PSB.


Podobne arytkuły