Sterowanie oświetleniem – sposób na oszczędzanie energii

Inteligentne oświetlenie jest istotnym elementem ekologicznego budownictwa. Sprzyja przede wszystkim oszczędzaniu energii elektrycznej, a tym samym korzystnie wpływa na nasz budżet domowy.

Oczywiście ogrzewanie to jeden z obszarów, w którym możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Duże możliwości daje nam także oświetlenie. Zastosowanie rozwiązań, które umożliwiają nam regulację natężenia światła, a także wyłączanie go w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa to duże oszczędności. Istnieje wiele różnych typów sterowników, które można wykorzystać w oświetleniu domu czy mieszkania. Pamiętajmy jednak, że należy je dobierać w taki sposób, by były dopasowane do naszych potrzeb oraz pozwalały osiągnąć wymagany poziom oszczędności energii i komfortu.

Funkcje automatycznego sterowania oświetleniem

Do najprostszych funkcji automatycznego sterowania oświetleniem w domach i mieszkaniach zaliczamy:

·         centralne załączanie i wyłączanie oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach,

·         użycie zaprogramowanych scen świetlnych,

·         automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od pory roku i natężenia światła naturalnego na zewnątrz,

·         automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenie w przypadku wejścia użytkownika do pomieszczenia rzadko używanego,

·         symulacja obecności domowników – zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą.

Uzupełnieniem sterowania oświetleniem są funkcje ściemniania. Dzięki nim dopasujemy natężenie oświetlenia do nastroju i warunków, tym samym zwiększymy komfort świetlny oraz zaoszczędzimy energię elektryczną. Światło może być włączane automatycznie z niepełną mocą od określonej godziny.

Jak sterować oświetleniem?

Aby sterowanie oświetleniem było komfortowe i łatwe, najlepiej połączyć je z innymi urządzeniami. W ten sposób zmniejszymy liczbę czynności niezbędnych do ich obsługi i kontroli. Domowe oświetlenie warto tak zautomatyzować, abyśmy mieli możliwość jego włączania i wyłączania w całym domu za pomocą jednego przycisku. Jest to bardzo przydatne, gdy wszyscy domownicy wychodzą z domu. Nie musimy wtedy chodzić po całym budynku i sprawdzać, czy nasza pociecha wyłączyła w swoim pokoju światło.

Najstarszym, lecz nadal stosowanym sposobem sterowania oświetleniem są obwody kablowe. Dlatego najlepiej pomyśleć o nich na etapie budowy domu, unikniemy w ten sposób kucia ścian. Takie sterowanie wymaga wykonania odpowiedniej, dość skomplikowanej sieci przewodowej między centralą sterowniczą a elementami wykonawczymi usytuowanymi przy sterowanych urządzeniach.

Dostępne są także nowocześniejsze i o wiele wygodniejsze systemy bezprzewodowe. Sterują one źródłami światła za pomocą niewielkich elementów wykonawczych podłączanych w przełącznikach światła. Po otrzymaniu sygnału radiowego elementy te włączają lub wyłączają światło, regulują także jego natężenie. Sterowanie odbywa się za pomocą odpowiedniego oprogramowania w tablecie czy telefonie. 

Oświetlenie połączone z alarmem

Jeżeli mamy w domu alarm, możemy rozbudować go w taki sposób, aby za pomocą jednego przycisku na manipulatorze lub pilocie alarmu sterować oświetleniem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy sterować oświetleniem, nie wstając z fotela. Do sterowania oświetleniem możemy także z powodzeniem wykorzystać czujki ruchu, w które wyposażony jest alarm. Mogą one posłużyć do włączania i wyłączania światła na przykład w przedpokoju czy schodach – bez potrzeby włączania jakiegokolwiek przycisku. Światło włączy się samoistnie, gdy tylko czujka wykryje ruch przemieszczającej się osoby, i zgaśnie, gdy nikt nie będzie się poruszał. Jest bardzo przydatna, gdy chcemy udać się do toalety w nocy. Alarm można tak zaprogramować, by włączał i wyłączał światło w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie. To dobre rozwiązanie, gdy na długi czas wyjeżdżamy z domu, ponieważ symuluje naszą obecność, jednocześnie wprowadzając w błąd nieproszonych gości.


Podobne arytkuły